Softwarové šifrování vyřeší nedostatečnou ochranu SSD disků

BitLocker Drive Encryption

Podle holandské studie výzkumníků z Radboud University mechanismus hardware šifrování SSD disků obsahuje chybu, která ovlivňuje bezpečnost dat při používání celodiskového šifrování Microsoft Bitlocker, který je ve firmách široce používán. Problém je v tom, že pokud je Bitlocker na počítači s SSD disky, které podporují hardwarové šifrování, Bitlocker nechá šifrování na nich. Studie ukazuje, že SSD disky mají v tomto mechanismu šifrování chyby a lze z nich získat data, která by měla být zašifrována.

Zkoumané disky SSD firem Samsung a Crutial v režimu hardware správně nešifrovala data, která jsou tak dostupná možným útokům. „Studie doporučuje při šifrování dat nespoléhat čistě na hardware šifrování disků, ale využít i kryptografickou ochranu na úrovni softwarové, tím může být souborové šifrování s centrální správou pro firmy,“ říká Jan Vobruba ze společnosti SODAT.

Mimo šifrování dat na discích toto řešení nabízí i šifrování sdílených složek na fileserveru nebo volitelné šifrování všech dat kopírovaných na USB disky. Souborové šifrování nabízí i další výhody ve formě snadné obnovy dat při selhání operačního systému nebo poškození hardware.

„Na rozdíl od metod celodiskového šifrování není obnova časově náročná, protože dochází k obnově pouze důležitých souborů, nikoli k dešifrování celého disku,“ komentuje Vobruba. Podle výzkumníka Carlo Meijera, který studii provedl, tento problém vyžaduje ze strany firem okamžitou akci, protože firmy na discích uchovávají citlivé údaje. „Ve skutečnosti jsme zjistili, že mnoho hardwarových implementací má vážné bezpečnostní slabiny, neboť mnoho modelů umožňuje kompletní obnovení dat bez znalosti jakéhokoliv hesla,“ komentují výsledky výzkumu sami výzkumníci Carlo Meijer a Bernard van Gastel.

Postižené firmy mohou změnit nastavení Biltlockeru, musí ale přešifrovat veškerá data, či provést přeinstalaci operačního systému Windows. Problém lze ovšem kompletně vyřešit použitím produktů souborového šifrování. Domácí uživatelé používající Bitlocker mohou využít například opensource produkt VeraCrypt.

Napsat komentář