IT SECURITY NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na IT bezpečnost a související témata. #security #bezpečnost #ITSECNN

WannaCry na vzestupu

Ransomware WannaCry

Jeden a půl roku po vypuknutí ransomwarové epidemie WannaCry se tento program stal opět nejrozšířenější šifrátorskou rodinou. Po celém světě zaútočil na 74 621 unikátních uživatelů, což představuje více než 28% podíl všech uživatelů, kteří byli ve třetím čtvrtletí tohoto roku napadeni šifrátory.

Množství útoků ransomwarem WannaCry tak v uplynulém období vzrostlo více než o dvě třetiny v porovnání se třetím čtvrtletím 2017.

Série kybernetických útoků šifrátorem WannaCry začala v květnu loňského roku a doposud je považována za největší ransomwarovou epidemii, kterou kdy svět zažil. I když dva měsíce před začátkem útoků Windows vydal bezpečnostní záplatu svého operačního systému, která znemožnila zneužití zranitelnosti EternalBlue, napadl WannaCry stovky tisíc zařízení po celém světě. Na nich zablokoval a zašifroval složky, za jejichž odblokování požadoval výkupné.

Následky epidemie WannaCry byly vážné – protože většinu obětí tvořily soukromé firmy, továrny nebo nemocnice se síťovými systémy, byl jejich provoz do značné míry omezen. Tento výjimečný útok tak názorně předvedl, jak ničivé následky mohou mít šifrátory. I když uživatelé aktualizovali většinu počítačů tak, aby nepodlehly exploitu EternalBlue, statistiky stále dokazují, že se kyberzločinci snaží zneužít ty systémy, které aktualizací neprošly.

„Znovu narůstající podíl ransomwaru WannaCry dokládá, že kybernetické útoky nekončí tak rychle, jak začínají. Protože útoky šifrátorů bývají velmi závažné, je nezbytné zavčas podniknout preventivní opatření a aktualizovat všechna zařízení, tak aby uživatelé nemuseli následně řešit problémy se zablokovanými složkami,“ doporučuje Fedor Sinitsyn, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky Lab.