IT SECURITY NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na IT bezpečnost a související témata. #security #bezpečnost #ITSECNN

Německé úřady odpojily ilegální internetovou platformu na praní špinavých peněz

security server darknet

Německé úřady odpojily ilegální internetovou platformu na praní špinavých peněz. Zabaveny byly v Německu servery a Bitcoiny v celkové hodnotě 23 milionů eur (zhruba 560 milionů korun), sdělily spolkový kriminální úřad (BKA) a generální státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem. Podle agentury DPA šlo celosvětově o největší internetové ilegální tržiště na takzvaném darknetu, tedy skryté části internetu.

Úřady vyšetřovaly dosud neznámé provozovatele a správce platformy Hydra Market. Podezřelí jsou mimo jiné z praní špinavých peněz. Vyšetřování začalo loni v srpnu a podílejí se na něm i americké úřady, píše DPA.

Ruskojazyčná platforma byla dosažitelná nejméně od roku 2015 a obchodovalo se na ní především se zakázanými omamnými látkami, ale také s ukradenými daty, falešnými dokumenty a digitálními službami. Registrováno v ní bylo kolem 17 milionů zákazníků a více než 19.000 prodejců.

V roce 2020 platforma dosáhla obratu ve výši nejméně 1,23 miliardy eur, což z Hydra Marketu činilo ilegální internetový obchod s největším obratem na světě. Nabízel také službu k zatajování digitálních transakcí a „nesmírně ztěžoval“ vyšetřování orgánů činných v trestním řízení, uvedly německé úřady.

Provozovatelé jsou vyšetřováni také kvůli provozování zločinných obchodních platforem na internetu a zajišťování příležitosti k neoprávněnému zisku nebo k neoprávněnému prodeji omamných prostředků.

Zdroj: allnews.cz