IT SECURITY NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na IT bezpečnost a související témata. #security #bezpečnost #ITSECNN

Mirai a Emotet stále řádí

IT SECURITY

Výzkumný tým společnosti Check Point zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Výzkumný tým upozorňuje, že v únoru došlo k významnému nárůstu zneužití zranitelnosti, která pomáhá šířit botnet Mirai. Mirai infikuje IoT zařízení a lze jej použít k masivním DDoS útokům. Zranitelnost „PHP php-cgi Query String Parameter Code Execution“ byla 6. nejvíce zneužívanou zranitelností a dopad měla na 20 % organizací po celém světě, zatímco v lednu to byla jen 2 %.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se posunula mezi bezpečnější země a patřila jí 93. příčka, což je posun o 4 místa oproti lednové 89. pozici. Slovensko se naopak drží mezi nebezpečnějšími zeměmi na 44. pozici, jedná se jen o mírný posun oproti lednové 47. příčce. Na první místo se v Indexu hrozeb posunul ze 2. pozice Myanmar. Mezi nebezpečnější země se výrazně posunuly Černá Hora (o více než 41 míst na 10. pozici) a Kambodža (posun o 42 příček na 12. místo).

Výzkumný tým také varuje organizace, že Emotet, v únoru druhý nejoblíbenější malware a nejrozšířenější aktivní botnet, se šířil především dvěma kanály. Phishingová SMS (smishingová) kampaň se zaměřila na uživatele v USA, kde se SMS zprávy maskovaly jako zprávy od oblíbených bank a lákaly oběti ke kliknutí na škodlivý odkaz, který by do zařízení stáhl Emotet. Emotet pro šíření také zneužíval Wi-Fi a snažil se proniknout do dostupných sítí hrubou silou pomocí běžně používaných Wi-Fi hesel. Emotet se primárně používá pro distribuci ransomwaru nebo jiných škodlivých kampaní.

Emotet měl v únoru dopad na 7 % organizací po celém světě, oproti 13 % v lednu, kdy se šířil prostřednictvím spamových kampaní, včetně kampaní s koronavirovou tématikou. Ukazuje se, jak rychle kyberzločinci reagují na aktuální situaci a mění témata útoků, aby útoky byly co nejúspěšnější.