Apple bude vyžadovat, aby aplikace na App Store splňovaly zásady ochrany osobních údajů

App Store Apple

Společnost Apple hodlá od 3. října tohoto roku ve svém obchodu Apple Store vyžadovat, aby všechny nově uváděné aplikace a software a updaty starších verzí společnosti Apple i jejich partnerů splňovaly zásady ochrany osobních údajů.

V těchto uváděných zásadách ochrany osobních údajů musí vývojáři uživatelům vysvětlit, jaké údaje jeho aplikace a následné aktualizace těchto aplikací shromažďuje a také jak – a jakým způsobem – jsou pak následně používány. Musí také podrobně uvést své zásady uchovávání údajů a také způsob, jak mohou uživatelé vynechat a také následně smazat své osobní údaje. Ochrana osobních údajů se tedy, zdá se, stává nejvyšší prioritou i ve společnost Apple, která se tímto způsobem snaží splnit očekávání větší transparentnosti.

Do této doby se od všech nabízených aplikací založených na odběrech požadovalo, aby pouze odkazovaly na zásady ochrany soukromí v popisech těchto aplikací na Apple Store, avšak nyní bude platit aktivní informovanost pro všechny zde nabízené aplikace.

Z technického hlediska zatím společnost Apple neupřesnila, jak je to ale se stávajícími aplikacemi. Zda tedy musí také dodržovat nová pravidla nebo zda toto nařízení bude platit pouze pro budoucí aktualizace, kde musejí být uvedeny odkazy na zásady ochrany osobních údajů. Je tedy nutné, aby vývojáři podrobně vysvětlili uživatelům, jak je nakládáno s jejich osobními údaji a jak je mohou smazat.

Poté, co zásady ochrany GDPR vstoupily v platnost 25. května 2018 a třeba společnost Facebook utrpěla v březnu fiasko, týkající se porušení ochrany dat, došlo k výraznému zvýšení ochrany soukromí v oblasti ochrany dat pro technologické společnosti. Toto nové pravidlo se zdá být důležité i pro společnost Apple, která se tak snaží splnit větší očekávání transparentnosti kolem toho, jak jsou zpracovávány uživatelské údaje, a žádá vývojáře, aby je sami upravovali.

Zdroj: Vox Media

Související články

Leave a Comment