AFCEA slaví 25 let

Tomas Muller AFCEAČeská pobočka AFCEA (The Armed Forces Communications and Electronics Association) slaví letos 25. výročí svého založení. Přinášíme rozhovor se současným prezidentem České pobočky AFCEA, panem Tomášem Müllerem.

Co se Vám vybaví, když se řekne slovo AFCEA?

Tak jako první se mi vybaví nezávislá platforma ICT odborníků, kteří se aktivně zapojují do diskuzí o tom, jak posunout naši společnost dále ve prospěch obrany a bezpečnosti. Zároveň se mi vybaví i spousta práce, mé i aktivních členů naší pobočky, kteří neváhají svůj volný čas obětovat AFCEA ideálům. Jsme totiž nezávislá, nezisková asociace fungující na dobrovolnické bázi.

Jak byste charakterizoval uplynulé čtvrtstoletí pobočky?

Tak prvotním a zásadním počinem určitě bylo vlastní založení České pobočky AFCEA v roce 1993. Zakladatelé připojili tak Českou republiku do široké, celosvětové, sítě ICT odborníků sdružující více než 35.000 individuálních a 2.000 kolektivních členů. Uplynulých 25. let bych pak charakterizoval větou „Od nováčkovského nadšení zakladatelů přes aktivní a neúnavnou práci dobrovolníků k současnosti, kdy Česká pobočka AFCEA je na předních místech v žebříčku hodnocení AFCEA poboček nejen v Evropě, ale i po celém světě“.

To byla minulost. Ale co současnost a budoucnost České pobočky AFEA?

AFCEAJe symbolické, že výročí naší pobočky navazuje na 100. výročí spojovacího vojska, které jsme společně s Agenturou komunikačních a informačních systémů Armády České republiky oslavili v roce minulém a zároveň si ho připomínáme v roce 100. výročí české státnosti. Určitě stojí zato se chvíli pozastavit, popřemýšlet o tom, co bylo, je a bude. Svět se v posledních letech neuvěřitelně mění. ICT je všude kolem nás a neodmyslitelně se pojí s našim každodenním životem. ICT oblast je však již také neodmyslitelně spojena s provozní bezpečností všech klíčových institucí tohoto státu. Kybernetický prostor se stal pátou válečnou operační doménou. Oblast ICT se stále více prolíná se všemi ostatními operačními doménami. A je dle mého názoru klíčové právě o oblasti ICT neustále přemýšlet, diskutovat její současné trendy v rámci co nejširší platformy odborníků, a tímto způsobem své poznatky kontinuálně rozvíjet, promýšlet a aplikovat. A zde vidím hlavní úlohu AFCEA, na jejíž půdě se ona odborná diskuze může odehrávat.

Co byste popřál AFCEA do dalšího čtvrtstoletí?

Tak jednak co nejvíce aktivních členů. Čím jich bude více, tím více budeme moci rozšiřovat svoje aktivity ve prospěch obrany a bezpečnosti naší společnosti, našich rodin i těch úplně nejbližších. A tak jako si v minulém i v tomto roce připomínáme řadu významných výročí a vzdáváme hold našim předchůdcům, bylo by krásné a moc bych si přál, kdyby jednou naši následovníci vzdávali hold nám, zástupcům generace současné. Znamenalo by to, že svoji práci jsme konali dobře. A záleží to jen na nás! Dveře do AFCEA jsou otevřené všem!

Napsat komentář