IT SECURITY NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na IT bezpečnost a související témata. #security #bezpečnost #ITSECNN

Celosvětové setkání špiček v bezpečnosti na QuBit Conference 2018

QuBit Conference 2018

Dvoudenní konference byla nabitá zajímavými příspěvky, takže přednášková část byla během obou dnů rozdělena na dvě části, Track A a Track B. Oba tracky se spojily pouze na úvodní slovo a oběd, jednání v panelových diskuzích a následující přednášky pak opět probíhaly po oba dva dny odděleně.

Moderátory obou tracků byly dámy: Barbora Ruscin, Deputy Head of International HR Marketing at Deutsche Telekom, Německo a Ljubica Pendaroska, Expert in Privacy and Personal Data Protection at UNICEF Education and Planning, Makedonie. Na prvním tracku pak bylo možné vyslechnout velmi zajímavé příspěvky, z nichž hned ten první, od Petera Kosinara s názvem Atributy útoku a falešné vlajky byl skutečně výživný, protože se zaměřil na ukazatele, které lze použít pro korelaci incidentů nejen z pohledu ochránce, ale rovněž z hlediska útočníka, zde konkrétně, jak těžké je pro středně kvalifikovaného útočníka napodobovat nástroje a postupy ostatních založených výhradně na veřejně dostupných informacích o předchozích útocích. Na něj navázala Caterina White s přednáškou Quantum Key Distribution – Views From The Field, kde nejprve specifikovala, o co v případě Quantum Key Distribution jde a jak se ve světě telekomunikací připravit na bezpečnostní závar. Robert Šefr pak představil nejnovější poznatky o neuronových sítích a jejich úloze v DNS provozu. Tino Sokić pak odkryl náhled na myšlení balkánského národa a jak – v návaznosti na tuto zkušenost – zabránit kybernetickým bezpečnostním incidentům.

Po obědě pokračoval track A panelovou diskuzí nad tématem pohledu výkonného ředitele na oblast bezpečnosti. Na ni navázali Jozef Michal Mintal otázkami kolem kognitivní analýzy použité při řešení hrozeb reálného světa a Arthur Keleti pohledem na umělou inteligenci a její úlohu v řešení kybernetických útoků v roce 2020. Podobné téma umělé inteligence a otázky kolem prediktivního boje s kyberkroiminalitou přednesl Pavel Minařík.

Track B z prvního dne se zaměřil především na otázku kryptoměn a kybernetické bezpečnosti v byznysu. Na řadu přišly i zajímavé otázka z oblasti IoT, zda – když je vše chytřejší a snazší – to nemůže vést i ke snazšímu k hacknutí čehokoli i v oblasti Průmyslu 4.0. Zajímavý byl i problém, jak vlastně chytré je to, co je chytré, a aplikace PPT (People, Process, Technology) pro chytrá města. Odpolední část i zde byla věnována panelové diskuzi s ředitelem společnosti Cyber Resilience. Poté se řešily problémy související s normami ISO a GDPR a úloha SOC center v organizacích.

I druhý den konference byl zatraceně výživný a na přetřes přišla témata jako IoTT neboli druhá vlna IoT, bezpečnost v energetickém sektoru, přednášející si posvítili na decentralizované systémy a jejich úlohu v bezpečnosti, dále pak na projekt Network Entity Reputation Database (NERD), strojové učení a jeho úloze při detekování vznikajících bezpečnostních incidentů, a další problémy – to vše v tracku A.

Track B se pak zaměřil na bezpečnostní problémy souvisejícími s GDPR, bootnety, podíval se podrobněji na to, co má správný hacker vždy při ruce – to proto, abychom dokázali snáze pochopit a následně i analyzovat připravované a prováděné útoky. Stranou nezůstala ani legislativa v registracích EU a praxe ve Slovenské republice, problematika těžení kryptoměn a úloha umělé inteligence a blockchainu vedoucí k vítězství v kybernetické válce. Velmi zajímavé pak byly příspěvky týkající se ochrany korporátních klientů ve virtuálním světě a hrozby a vulnerability při placení v propojených systémech.

Velmi užitečná a zajímavými nápady a tématy prošpikovaná konference!