IT SECURITY NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na IT bezpečnost a související témata. #security #bezpečnost #ITSECNN

Průzkum: Vydírání ransomwarem je nejnaléhavější kybernetická hrozba pro české firmy

Acronis průzkum hrozby ransomware

Acronis představil výsledky dotazování mezi svými českými zákazníky a IT partnery. Podle 57 % z nich je nejnaléhavější hrozbou v letošním roce vydírání ransomwarem. Dotazování bylo provedeno v říjnu 2023 v rámci sérii konferencí Zebra Cyber Roadshow.

Vedle ransomwarových útoků se české firmy obávají také krádeží citlivých dat či přístupových údajů. Průzkum rovněž odhalil, že aby se ochránili před těmito hrozbami, největší prioritu kladou partneři a zákazníci na ochranu před zranitelnostmi a ochranu koncových bodů. Toto úsilí však často komplikuje IT infrastruktura stále převáženě provozovaná v lokálních instancích – více než tři čtvrtiny dotázaných uvedlo, že u nich převažují on-premise systémy nad řešeními v cloudu či provozovanými ve formě služby.

Nejzajímavější zjištění průzkumu zahrnují:

  • 57 % respondentů považuje vydírání ransomwarem jako nejnaléhavější letošní hrozbu, 43 % pak krádeže citlivých dat, 40 % krádeže přístupových údajů, 32 % finanční podvody s pomocí BEC e-mailů a 25 % DDoS útoky.
  • Jako prioritní nástroje kybernetické ochrany vidí 54 % ochranu před zranitelnostmi, 51 % ochranu koncových bodů, 41 % ochranu firemních e-mailů a 41 % disaster recovery.
  • 78 % dotázaných uvedlo, že využívají (či jejich zákazníci využívají) převážně IT systémy v lokálním nasazení, u 13 % převažují systémy v cloudu a 9 % využívají nejvíce IT ve formě SaaS služeb.

 

Acronis„Ačkoliv řešení Acronis dokáží chránit jak on-premise nasazení, tak cloudové systémy, obecně jsou data v cloudu ve větším bezpečí než data v lokálních instancích,“ řekl Štěpán Bínek, manažer prodeje cloudových řešení Acronis ve společnosti ZEBRA SYSTEMS. „Poskytovatel cloudových systémů dokáže efektivněji ochránit spravovaná data před hrozbami, jako jsou například právě ransomwarové útoky. Velká většina úspěšných vyděračských útoků byla vedena na data uložená v lokálních nasazeních, a z tohoto důvodu se stále více zákazníků se obrací na poskytovatele MSP služeb.“