Zoom zapne end-to-end šifrování pro všechny

Zoom security privacy

Platforma nyní po tlaku EFF a Mozilly nabídne zdarma uživatelům silnou ochranu. Zoom nyní nabídne end-to-end šifrování všem svým uživatelům, a nejen platícím zákazníkům, poté, co ustoupil tlaku aktivistů na ochranu soukromí.

Electronic Frontier Foundation (EFF) získala vítězství v krátkodobé kampani, jejímž cílem bylo zavázat videokonferenční službu k šifrování pro všechny uživatele. Obrat následuje po otevřeném dopisu, který společně napsali a zveřejnili EFF a Mozilla.

„Rozhodnutí společnosti Zoom nabízet šifrování typu end-to-end je obzvláště důležité, protože lidé, kteří si nemohou dovolit podnikové předplatné, jsou často ti, kteří nejvíce potřebují silnou ochranu soukromí,“ uvedla Gennie Geghartová, vedoucí výzkumu EFF.

Aby bylo možné na Zoomu použít šifrování typu end-to-end, budou uživatelé muset poskytnout další informace, například telefonní číslo, pro ověření.

Společnost Zoom původně plánovala zavedení šifrování typu end-to-end pouze pro platící uživatele pouze proto, že do určité míry chtěla spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení. Beta s end-to-end šifrováním bude k dispozici v červenci.

Mozilla a Electronic Freedom Foundation (EFF) zveřejnily otevřený dopis společnosti Zoom, kde ji vyzývají, aby zpřístupnila šifrování typu end-to-end pro všechny uživatele.

Dopis, adresovaný generálnímu řediteli Zoomu Ericu Yuanovi, kritizuje rozhodnutí společnosti nabídnout šifrování typu end-to-end pouze platícím uživatelům. Podepsalo ho 19 000 uživatelů internetu a podpořili jej organizace a skupiny pro obhajobu práv.

Začátkem tohoto měsíce platforma pro videokonference oznámila plány na zavedení silnějšího šifrování pro podniky a instituce, které za tuto službu platí.

Bezpečnostní poradce společnosti Zoom Alex Stamos navrhl, že silnější bezpečnostní opatření mohou být zavedena i pro neziskové organizace nebo uživatele, kteří potřebují další vrstvu ochrany, jako jsou političtí disidenti, ale dodal, že „současným plánem jsou placení zákazníci plus podnikové účty, kde společnost ví, kdo jsou“.

Toto rozhodnutí vyvolalo kritiku mnoha technologických společností a organizací, včetně Mozilly a EFF. V otevřeném dopise Yuanovi tvrdili, že „nejlepší bezpečnost ve své třídě by neměla být něčím, co si mohou dovolit jen bohatí nebo podniky“.

„Po celém světě je šifrování typu end-to-end již důležitým nástrojem pro novináře a aktivisty, kteří žijí v represivních režimech a bojují proti cenzuře,“ napsali viceprezident Mozilly pro obhajobu a angažovanost Ashley Boyd a EFF vedoucí výzkumu Gennie Gebhart.

Boyd a Gebhert také kritizovali nedávné rozhodnutí společnosti Zoom pozastavit tři uživatelské účty na žádost čínské vlády za pořádání schůzek k 21. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu.

“Nástroje, jako je Zoom, mohou být kritické, aby pomohly demonstrantům uspořádat a sdělit své poselství široce,” napsali. „Aktivisté by měli být schopni plánovat a provádět protestní aktivity beze strachu, že tato setkání a informace, které obsahují, mohou být odposlouchávány.”

„Bohužel nedávné kroky donucovacích orgánů – a dlouhá historie diskriminačního policejního řízení – takové obavy legitimizovaly, čímž se šifrování typu end-to-end stalo ještě důležitějším.“

Zdroj: cloudpro.co.uk

Napsat komentář