IT SECURITY NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na IT bezpečnost a související témata. #security #bezpečnost #ITSECNN

Trojští koně útočí na korporátní sítě

trojan horse cyber security

V prvním pololetí tohoto roku zaútočil malware určený pro krádeže peněz, kryptoměn a internetových finančních služeb na 430 000 uživatelů, což je proti loňskému prvnímu pololetí sedmiprocentní nárůst. Třetinu napadených (30,9 %) tvoří korporátní uživatelé – což je o polovinu více než loni (15,3 %).

Finanční malware, často označovaný také jako bankovní trojští koně, je navržený k tomu, aby kradl finanční prostředky a data. Zločincům také umožňuje vstoupit do zařízení a účtů běžných uživatelů i finančních institucí. Tato kybernetická hrozba je stará v podstatě jako internet sám, protože finance byly a jsou jednou z hlavních motivací kyberzločinců. Analýza potvrzuje, že se neustále objevují nové vzorky malwaru zacílené na krádeže financí především z korporátního prostředí. Korporátní sítě se totiž obvykle skládají z mnoha propojených zařízení, a když dojde k infikování jednoho, neblahé následky ponese celá síť.

Typický scénář šíření finančního malwaru zahrnuje spamové e-maily a phishingové internetové stránky. Obzvláště phishingové stránky jsou zákeřným nástrojem, protože velmi úspěšně napodobují legitimní internetové stránky. Mají ale pouze jeden cíl. Krást přihlašovací údaje, informace z platebních karet a další citlivé informace internetových uživatelů. V průběhu prvního pololetí tohoto roku zaznamenali odborníci více než 339 000 phishingových útoků ze stránek, které napodobovaly domovské stránky velkých bank.

Kyberbezpečnostní odborníci také sestavili seznam nejpoužívanějších rodin bankovních trojanů, které hackeři použili k útokům na uživatele. Za čtyřmi z deseti útoků (40 %) na korporátní uživatele stojí RTM bankovní trojský kůň – jeden z nejnebezpečnějších typů bankovního malwaru minulého roku, který je zacílen na firmy. Dalších 15 % obětí měl na svědomí bankovní trojan Emotet. V jeho případě se jedná o obzvláště nebezpečný malware, který se po proniknutí do sítě může samovolně šířit systémem skrz zranitelnosti v neaktualizovaných zařízeních. Poté je schopen do infikované sítě stahovat další hrozby. Trojici nejčastěji identifikovaných bankovních koní doplňuje Trickster, jehož podíl činí 12 %.

Finančnímu malwaru zacílenému na běžné uživatele dominoval malware Zbot s 26% podílem. Ten krade přihlašovací údaje a je schopný zajistit útočníkům i vzdálený přístup do napadeného zařízení. Na druhém místě skončil trojan RTM a na třetím Emotet. Za pozornost stojí fakt, že v roce 2018 byl RTM trojan zaměřený pouze na organizace a firmy, zatímco data z letošního prvního pololetí ukazují, že se začíná častěji zaměřovat i na běžné, domácí uživatele.

Zdroj: Kaspersky

Obrázek: macrovector / Freepik