IT SECURITY NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na IT bezpečnost a související témata. #security #bezpečnost #ITSECNN

Středoškolská soutěž v kybernetické bezpečnosti – ročník 2018/19

cyber security competition 2018

Na zvídavé otázky šéfredaktora ICT NN Petra Smolníka odpovídá předseda přípravného a soutěžního výboru Petr Jirásek, Pracovní skupina kybernetické bezpečnosti, AFCEA.

Petr Smolník: Dobrý den Petře, já vás zdravím v ICT TV. Rád bych našim divákům představil třetí ročník Středoškolské soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti. Jde o třetí ročník, jak se soutěži doposud daří a jaké jsou novinky?

Petr Jirásek: Zde stojíme před roll-upem z druhého ročníku, to proto, že se nacházíme v období, kdy jej vyhodnocujeme. Nám se daří velmi dobře. Ve druhém ročníků se soutěže zúčastnilo už 3000 středoškolských studentů ve věku od 15 do 20 let z celé České republiky. Třetímu ročníku se možná bude dařit ještě více. Můj takový tajný cíl je deset tisíc přihlášených studentů. Za tři dny, co už třetí ročník běží, se už přihlásilo už 600 studentů. Vypadá to tedy, že šanci máme. Nicméně proč to děláme? Cílem té soutěže je nejen udělat osvětu a propagovat kybernetickou bezpečnost na středních školách – a nejen mezi studenty, ale i mezi učiteli. Zároveň však hledáme mladé talentované budoucí odborníky, kteří nám pomohou vyřešit ten nedostatek odborníků na kybernetickou bezpečnost a informační technologie v České republice.

A jak vnímáte po těch proběhlých dvou ročnících umisťování lidských zdrojů, které vycházejí z té soutěže, jestli už jsou někde ve firmách, jestli už je někdo po nich sáhl?

Daří se, ale zatím pomalu. My jsme každý rok schopni identifikovat sto velmi schopných studentů a studentek, které také to téma kybernetické bezpečnosti IT zajímá. Patnáct z nich jsou supertalentovaní jedinci, které bych – pokud bych měl velkou firmu – okamžitě do svého bezpečnostního týmu zaměstnal. Zatím se nám daří uplatnit na trhu tak pět až sedm z nich. Ten důvod je jednoduchý. Většina z nich jsou nezletilci, takže řada nejenom státních, ale i soukromých subjektů se – možná – bojí s nimi pracovat, nebo neví, jak s nimi pracovat. Já osobně jsem přesvědčen, že se středoškoláky se už pracovat dá. Minimálně se dá býti jakýmisi jejich patrony, vést je na další cestě vzdělávání, získávání zkušeností, prostě – podchytit je.

A můžete říct něco těm dalším středoškolákům, kam mají jít?

Určitě, pokud se chcete zúčastnit nebo zapojit do třetího ročníku soutěže, jděte na stránky www.kybersoutez.cz a pokud budete úspěšní, tak se možná probojujete až do národního týmu, který mimochodem letos nás bude reprezentovat v říjnu, v Londýně.

Děkuji a přeji hodně štěstí a hodně nových tváří v soutěži!

Děkuji a děkuji také médiím za podporu naší soutěže.