Společná laboratoř ČVÚT a Avast

Avast AI and Cybersecurity Laboratory

Fakulta elektrotechnická ČVUT společně se společností Avast rozvíjí výzkum umělé inteligence a strojového učení. V této oblasti jde o první spolupráci svého druhu. Laboratoř Avastu pro umělou inteligenci a kyberbezpečnost (Avast AI and Cybersecurity Laboratory, zkráceně AAICL), kde bude většina výzkumu probíhat, se nachází v areálu fakulty na Karlově náměstí.

Avast poskytne svá rozsáhlá data o hrozbách z více než 400 milionů zařízení a výzkumníci z Centra umělé inteligence katedry počítačů poskytnou znalosti komplexních hrozeb. Cílem společného výzkumu je zjistit, jak předcházet a zabránit pokusům kyberzločinců, kteří se snaží využít nové technologie a umělou inteligenci k sofistikovaným útokům. To mimo jiné zahrnuje zveřejňování a publikování výzkumných výsledku z této oblasti a také vylepšení detekčního engine malwaru Avastu, včetně jeho algoritmů založených na umělé inteligenci.

Laboratoř AAICL podpoří firma v následujících pěti letech jedním milionem dolarů (v přepočtu necelých 23 milionů korun). Investice bude využita na uskutečnění výzkumu umělé inteligence a strojového učení, na získávání nových talentů a upevnění pozice vůdčí akademické instituce v oboru umělé inteligence a kyberbezpečnosti.

„Cílem našeho partnerství je sdílení průkopnického výzkumu a jeho aplikace ve skutečném světě. Aby umělá inteligence v kontextu kyberbezpečnosti fungovala správně, potřebujete nejen velké množství dat, ale také profesionály v kyberbezpečnosti a vědce, kteří dokáží vypracovat detailní analýzu malwaru, která následně může sloužit jako vstupní data pro umělou inteligenci. Spolupráce s ČVUT je navržena tak, aby spojila největší kyberbezpečnostní databázi světa s těmi nejlepšími mozky v oboru umělé inteligence, abychom se od sebe mohli vzájemně učit,“ uvedl Ondřej Vlček výkonný ředitel společnosti Avast. „Ve špatných rukou může umělá inteligence vytvořit složitější malware a šířit tak například masové spearphishingové útoky. Spojení s ČVUT pomůže tyto útoky přelstít, nyní i v budoucnu.“

AAICL je pokračováním dřívější úspěšné spolupráce Avastu a ČVUT na několika projektech, mezi které patří například výzkum Aposemat, který funguje od února 2018 a zaměřuje se na IoT; nebo na nedávný objev botnetu Geost, bankovního viru, který napadal občany Ruské federace.

Laboratoř povede výzkumník Centra umělé inteligence Sebastián García, který se svým týmem vytvoří program, který se zaměří na ty největší kyberbezpečnostní problémy naší doby, včetně detekce složitého, vyvíjejícího se malwaru, bezpečnosti IoT zařízení a identifikace a analýzy fake news. Laboratoř AAICL na plný úvazek zaměstná tři vědce a až deset doktorandů z Fakulty elektrotechnické.

Napsat komentář