IT SECURITY NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na IT bezpečnost a související témata. #security #bezpečnost #ITSECNN

Rusko chce mít v mobilech a počítačích vlastní software

cyber security Rusko

Prezident Ruské federace Vladimir Putin podepsal zákon, který bude od prodejců vyžadovat, aby se v Rusku prodávaly pouze elektronická zařízení, ve kterých je předem nainstalovaný ruský software. Podle informací agentury Reuters zákon byl měl vejít v platnost od 1. července 2020.

Cílem nového zákona je podpořit ruské IT společnost a pomoci jim zvýšit konkurenceschopnost na domácím trhu, které v současné době dominuji především společnosti Apple, Samsung a Huawei. Vláda připraví seznam aplikací, které budou muset být předinstalované ve všech chytrých telefonech, počítačích a chytrých televizorech. Vůči zákonu se ohradili hlavně domácí prodejci elektroniky, kterým se nelíbí, že s nimi vláda tuto záležitost nekonzultovala.

Ruské aplikace představují hrozbu

Pochybnosti o důvěryhodnosti ruského softwaru odstartoval letos vývojář Joshua Nozzi, podle kterého měla mobilní aplikace FaceApp přeposílat bez povolení všechny fotografie z mobilního telefonu na svoje servery v Rusku.

Jak však upozornil časopis Forbes, toto tvrzení bylo vyvráceno, protože aplikace ve skutečnosti proacuje pouze s fotografiemi, které uživatel vybere. Většina serverů se navíc nachází v amerických datových centrech společností Amazon a Google, popř. v Austrálii, Irsku nebo Singapuru.

Nicméně i přesto americký Federální vyšetřovací úřad (FBI) v dopisu pro senátora Chucka Schumera koncům listopadu uvádí, že aplikace jako FaceApp mohou představovat riziko. „FBI považuje jakoukoliv mobilní aplikaci anebo podobný produkt vyvinutý v Rusku, jako např. FaceApp, za potenciální kontrašpionážní hrozbu…“

Svoje stanovisko odůvodňuje daty, které tyto aplikaci sbírají a podmínkami využívání. FBI současně varuje, že ruská vláda disponuje pravomocemi, které ji umožňuje přístup k datům uživatelů a serverům v ruské síti bez nutnosti požádat o to poskytovatele internetu. Tento program masivního sledování známý jako Systém operativních vyšetřovacích činností rovněž Federální bezpečnostní službě (FSB) dovoluje zaznamenávat telefonní a online komunikaci uživatelů.

Zdroj: Cybersec

Obrázek: Freepik