IT SECURITY NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na IT bezpečnost a související témata. #security #bezpečnost #ITSECNN

Profi kamera s ochranou záznamu heslem

Braun BodyCam BCX2

Profesionální kamera Excel BodyCam BCX2 je služební nebo i osobní kamera s rozlišením optického členu 21 MPx, který dokáže poskytnout záznam v kvalitě Full HD. Její předností je možnost uchycení na oděv tam, kde nebrání pohybu, a přitom dokáže snímat scénu, která může pak být využita pro rozbor akce v případě profesionálního nasazení u policie nebo zásahových jednotek. Kamera umožňuje ochranu heslem, zaznamenané scény (fotky nebo video) tedy nelze měnit.

Excel Foto

Pokud není kameře zadáno heslo, neexistuje možnost stáhnout zaznamenaná data a ta nelze ani na displeji umístěném na zadní části kamery přehrát – je to z důvodu ochrany proti úpravám zaznamenaného obsahu (což může být video nebo fotografie), kamera navíc dokáže registrovat každou změnu a použití. Výhodou kamery je, že každý uživatel si může vytvořit své heslo, které pak slouží k ovládání kamery a k záznamu objektů nebo scén, přičemž součástí každého takto zaznamenaného souboru je i označení přihlášeného. Díky tomu je pak možná velmi snadná selekce při následném zpracování multimediálních souborů (kamera dokáže rovněž zaznamenávat i pouze zvuk).

Výbava

Braun BodyCam BCX2 používá jako snímací prvek čip CMOS o úhlopříčce 1/3 palce, objektiv snímá v rozsahu 170° při světelnosti F2,4. Výstupem mohou být videosoubory MP4 FullHD/30 fps, foto JPG 21 MPx. Kamera splňuje požadavky krytí IP56 (je tedy chráněná proti vniknutí jakoukoli pomůckou a částečně proti prachu, chráněna je proti intenzivně tryskající vodě, kdy voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně tří minut ze vzdálenosti tří metrů).

O pohon této kamery se stará vestavěná baterie Li-Ion 3,7V s kapacitou 2600 mAh, která zaručuje provoz po dobu čtyř až osmi hodin (dle snímané scény a nastavení snímané scény), v kameře je integrována paměť 32 GB, vybevena je ale také štěrbinou na paměťovou kartu SD Card. Na jejím pouzdru najdete i mikrofon, reproduktor, bílé LED nebo IR diody NightVision do osmi metrů. To znamená, že kamera dokáže snímat ve dne barevně a v noci pak díky přisvětlení IR diodou černobíle.

Elektronická závěrka pracuje s časy od 1/2až 1/2000 s, ostré záběry poskytne díky pevnému objektivu fix-focus od cca 0,3 metru až do nekonečna. Pořízené záznamy a informace o nastavení kamery se zobrazují na barevném 2″ TFT LCD displeji.

Kamera dále disponuje vlastnostmi Motion Senzor (pohybový senzor, který spustí záznam či pořídí fotografii, pokud se v záběru vyskytne pohyb, tzv. foto past), Face Detection (rozpoznání tváře do osmi metrů, kdy se pořídí snímek, je-li rozpoznán v záběru obličej), laserový zaměřovač (stiskem zapínacího tlačítka se aktivuje laser, kterým lze přesně nastavit centrum záběru kamery do určitého místa).

Pro upevnění kamery výrobce dodává tři kovová uchycení: 2D otočný klip na kapsu, 3D otočný klip na opasek /nárameník s háčkem, pevný klip se závity a šroubky. K dispozici je samozřejmě možnost uchycení i na stativ.

Šifrovaná komunikace

secured data encryption

Komunikace s kamerou je možná díky mini USB 2.0 portu se zaheslovaným přístupem pro přenos dat (Secured Data Encryption). Součástí dodávky je také Docking Station pro vložení minikamery, ve které se kamera nabíjí ze síťového adaptéru, nabíjení je ale možné také pomocí USB kabelu. Rozměry profi kamery jsou 80 x 60 x 30 mm, hmotnost dosahuje 100 g. Výrobce rovněž dodává jako příslušenství maskovací kryty na kameru pro umístění na oděv (maskáčový vzor) nebo pro umístění v přírodě (krycí maskování v případě použití jako foto pasti).

Co nás zaujalo

LCD displej zobrazuje následující informace: ikonu kamery, výběr verze videa, rozlišení videa, indikace vložené paměťové karty SD, okamžitou úroveň zůstatkové energie v baterii, datum, čas a při záznamu pak i průběžnou délku nahrávání. Ovládání kamery je v podstatě intuitivní pomocí tlačítek, umístěných na plášti kamery, operace s kamerou usnadňují i informací diody umístěné v zorném poli obsluhy.

Za velkou výhodu, i když kamera má široký úhel záběru (170°), považujeme funkci laserového ukazovátka, pomocí kterého je možné přesně zacílit na střed snímané scény, což lze využít především při její montáži pro snímání časosběrných snímků nebo videa.

Ocenění hodná je také možnost záznamu typu video klip, kdy se nahrává až do úplného zaplnění paměťového média, nebo také možnost zvolit funkci Loop Recording, která odmazává nejstarší neuzamčené snímky/videa tím, že na jejich místo umístí nový záznam. To je dobré v tom případě, že nepotřebujeme starší záznamy a máme k dispozici novější pořizované záběry. Jako velmi přínosná se také ukazuje funkce WDR, které vylepšuje záznam při špatných světelných podmínkách. Její funkci je ale třeba vyzkoušet, abyste věděli, jak a kdy ji spolehlivě využít.

Důležité pro profesionální kameru je rovněž funkce Police ID. Nastavíte šestimístné identifikační číslo nebo jméno. Výběr zavedených osob se provádí výběrem z menu posuvem tlačítek nahoru a dolů. Po výběru nastavení stiskněte tlačítko OK a na konci dlouze OK podržte pro návrat do nabídky nastavení. Identifikační číslo může obsahovat písmena a čísla.

U kamery je možný i záznam po opuštění kamery. Záznam se provádí po stisku tlačítka STOP ještě po dobu nastavenou výběrem z menu. Může se hodit.

Při přehrávání nebo kopírování souborů do počítače je nutné zadat šestimístné heslo. To je nutné zadat také v případě, že chcete z paměťového média vymazat data. Přístup k datům v minikameře je šifrovaný. Při přehrávání videí je možné snadné nalezení důležitého momentu tím, že můžete volit rychlost přehrávání normální, dvoj-, čtyř- a osminásobnou.

Po připojení fotoaparátu k počítači pomocí kabelu USB a zadání hesla se na displeji objeví „Mass Storage“ a paměťová média lze pak používat jako externí disk pro přenos souborů.

Dobrá volba, zdá se

Kamera Braun BodyCam BCX2 je dobrým společníkem nejen pro běžné využití, ale díky tomu, že výrobce dodává spoustu profesionálního příslušenství k upevnění kamery na různé části oděvu či na opasek nebo na výložky, si najde své uživatele i u policie, armády či zásahových jednotek. Její obří síla spočívá v možnosti zaheslovat pořízená data a v nemožnosti je – bez znalosti hesla – svévolně měnit nebo upravovat. Tak je zaručeno, že pro následné zpracování dostává obsluha pořízené záznamy tak, jak byly pořízeny. Možnost zavést do kamery i jednotlivé uživatele pak zjednodušuje manipulaci s pořízenými záběry, protože jméno uživatele je pak součástí názvu nahrávek. Způsob krytí kamery IP56 zamezuje možnost vniknout do vnitřku kamery běžnými nástroji a chrání kameru před pod tlakem stříkající vodou. Takže kameru mohou využít třeba i hasiči při pořizování záznamu u jednotlivých zásahů.

Milan Loucký