Policejní a myslivecké svítilny

svítilny Dorr
Excel Foto

Novinkami v portfoliu společnosti JoWin s.r.o. jsou dvě svítilny vyhlášeného výrobce, německé firmy Dörr, která se zabývá výrobou příslušenství pro myslivost, ale i pro jednotky rychlého nasazení i záchranáře.

A proč o nich píšeme? Kde jinde najdete svítilny s výkonem 800 Lumenů, které dokážou dosvítit na vzdálenost minimálně 250 až 550 metrů? To ale není vše, co od nich můžete čekat.

Top level: Sada svítilny Dörr JL-5 LED Hunting Zoom Torch Kit with Case

Svítilna Dörr JL-5 LED je k dispozici s bílou LED diodou, která má světelný výkon 800 Lumenů, což postačí na dosvit až na 550 m. Tato bílá LED dioda ale může být vyměněna za jednu z pěti diod, které jsou k dispozici v se svítilnou dodávaném kufříku s přehledným uložením všech komponent. A tak můžete diodu vyměnit za červenou, zelenou, UV diodu anebo za infračervenou diodu, vyzařující na 850 nm.

K čemu tolik barev?

Myslivci mají v tomhle zcela jasno. Pokud použijete bílé světlo ze svítilny, zvěř se vám rozuteče, protože se tak intenzivního světla bude bát. Z toho důvodu se dodává červená výměnná dioda, která zvěř tolik nebude rušit. Červené světlo je však poměrně ostré, a tak možná uvítáte světlo zelené, které není tak ostré, ale v případě, že si se svítilnou posvítíte v porostu, dostanete světlo o mnoho „měkčí“, které nebude také rušit zvěř, ale vám bude o mnoho příjemnější. V obou případech jsou tyto barvy pro zvěř ne tolik rušivé, což se vám může v terénu hodit.

Pokud nasadíte infračervenou diodu, pak toho můžete využít tak, že použijete sadu pro noční vidění. A to, co vám osvětlí dioda v infračerveném spektru, budete mít na monitoru nebo monitorech (pokud máte pro každé oko jeden) naprostý přehled o tom, co se děje v místě, kam svítíte.

Poslední variantou je dodávaná UV dioda. Lesníci a policisté zajisté vědí. Osvětlená část okolí touto diodou může výrazně zviditelnit stopy krve, hodí se tedy ke sledování poraněné zvěře a v policejní praxi asi není třeba rozvádět: třeba v místnosti ze prozáří krevní kapky na místech, kde došlo k nějakému zločinu. Navíc policisté si mohou ještě zvýraznit krevní stopy pomocí speciálního prášku, oni vědí.

Vysoce výkonná svítilna tedy má široké možnosti použití a hodí se nejen myslivcům, policii, ale také zásahovým jednotkám i záchranným službám při hledání ztracených lidí nebo lidí poraněných.

Tichá, odolná a vždy po ruce

V myslivosti se jistě hodí tiché ovládání na dodávaném krouceném kabelu, který je součástí dodávky a jehož délka je cca 35 až 50 cm. Robustní svítilna je vyrobena z hliníkové slitiny, kdy pouzdro svítily je schopné odolat pádu z výšky až 1,5 metru. Samozřejmostí je pak vodotěsnost splňující podmínky IPX8, kdy může být na dobu minimálně 40 minut pomořena do vody v hloubce jednoho metru. Součástí dodávky jsou dvě nabíjitelné Li-ion baterie typu 18650 s kapacitou 2600 mAh, dobíječka na tyto akumulátory se součástí dodávky a v kufříku má své místo včetně síťového kabelu. Součástí dodávky je i držák na řídítka.

Samotná svítilna JL-5 LED má pohotovostní hmotnost 287 gramů včetně vložených baterií, hmotnost celého kufříku se vším příslušenstvím je pak 1290 gramů. Tato svítilna je použitelná nejen pro myslivost, ale ocení ji jistě i policejní zásahové nebo záchranářské jednotky. Na svítilně si ceníme především to, že je dodávána v praktickém kufříku, ve kterém jsou všechny potřebné součástky po otevření naprosto přehledně uloženy a jsou ihned k dispozici. Takže třeba záměna LED diody za

infračervenou je otázkou okamžiku. Nutno je také ocenit odolnost proti pádu, a i zmíněnou vodotěsnost. Uživatelé pak jistě ocení přítomnost šňůrky, kterou lze připevnit ke svítilně, takže je možné svítilnu mít stále po ruce navlečenou na zápěstí nebo připevněnou na výstroji.

Economy level: JL-3 LED Hunting Torch

Svítilna JL-3 LED představuje ekonomické řešení, které ale také překvapí svým výkonem. Posuďte sami: svítivost bílé LED diody je 800 Lumenů, může být redukována na 50 %. Na dvě baterie typu CR123A vydrží pracovat kolem dvou hodin. Dosvit svítilny je asi 250 metrů, baterie je zaměnitelná za nabíjitelnou Li-ion 18650, která ale není součástí dodávky. I zde je součástí ovládání svítily dálkové tiché ovládání na krouceném kabelu, barva světla se v tomto případě provádí nasazením barevných filtrů, červeného nebo zeleného.

Pouzdro z hliníkové slitiny odolá pádům z výšky jednoho metru a svítilna je voděodolná dle IPX6. Hmotnost svítilny je 110 gramů včetně vložených baterií a dodává se rovněž s nylonovým poutkem k nošení svítily na zápěstí nebo na oděvu.

Související články

Leave a Comment