IT SECURITY NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na IT bezpečnost a související témata. #security #bezpečnost #ITSECNN

PirateMatryoshka, nový pokročilý malware

Kaspersky Lab

Odborníci objevili nový malware šířený prostřednictvím stránky Pirate Bay – oblíbené databáze torrentů. Hlavním cílem malwaru je infikovat počítače uživatelů adwarem a nástroji, které umožní další instalaci škodlivých softwarů. Malware má několikavrstvou struktura a skryté, téměř neomezené množství funkcionalit. I proto ho odborníci pojmenovali po tradiční ruské panence matrjošce – PirateMatryoshka.

Torrenty se ve většině případů používají k šíření „pirátských“ kopií různých souborů, a proto jsou ve většině zemí pro porušování autorských práv zakázány. I přes to jsou ale tyto služby velmi snadno přístupné na internetu. Často je využívají také kyberzločinci, kteří jejich prostřednictvím šíří zákeřné kódy. Uživatelé totiž často za účelem stažení ilegálního obsahu vypínají své bezpečnostní programy nebo ignorují systémová upozornění. To hackerům notně usnadňuje jejich nekalé aktivity.

Nově objevený malware PirateMatryoshka infikuje napadená zařízení Trojan-downloaderem (malwarem, který stahuje podvodné installery), který se maskuje jako hacknutá verze legitimního softwaru, který uživatelé na svých zařízeních běžně používají.

Malware využívá z pohledu sociálního inženýrství velmi zajímavý způsob sebe-propagace. Zatímco většina škodlivých kódů objevených na torrentech ke svému šíření využívá nově založené účty (tzv. seedery), malware PirateMatryoshka se šíří díky zavedeným účtům, které doposud nebyly využívány ke škodlivým aktivitám. Uživatelé tak při stahování obsahu od ověřených seederů nemají žádné podezření, že by se mohlo jednat o škodlivý soubor.

Poté co uživatel spustí instalaci souboru, iniciuje zároveň i infekci PirateMatryoshkou. Jako první se zobrazí domovská stránka Pirate Bay, která je ve skutečnosti phishingovou stránkou. Tady má uživatel zadat své přihlašovací údaje, aby mohl pokračovat v instalaci souboru. Tyto přihlašovací údaje později použije malware k vytvoření nových seederů, jejichž prostřednictvím bude šířit PirateMatryoshku. Podle analýzy doposud na phishingovou stránku vstoupilo okolo 10 000 uživatelů.

Zákeřnost malwaru spočívá i v tom, že k infekci dojde i v případě, kdy uživatel odmítne vyplnit své přihlašovací údaje. V takovém případě malware rozbalí další zákeřné moduly, mezi které patří škodlivý clicker, který je mimo jiné schopný zaškrtnout políčko „souhlasím“, čímž potvrdí instalaci adwaru. Ten následně zaplaví počítač nevyžádaným softwarem. Zhruba 70 % nainstalovaných programů tvoří adware jako je pBot a 10 % tvoří malware, který má za úkol do počítače zanést další škodlivé softwary, jako jsou Trojan downloadery. PirateMatryoshka tak kombinuje sofistikovaný malware s řadou funkcí, které slouží pro účinné šíření svého a dalšího obsahu.

Malware je detekován jako:

  • Trojan-Downloader.Win32.PirateMatryoshka
  • Trojan.Win32.InstClick

Zdroj: Kaspersky Lab