Nejčastěji zneužívané značky při phishingových útocích jsou Amazon a Google

phishing security

Ze zprávy „Brand Phishing Report“ zaměřené na phishingové útoky vyplývá, jaké značky kyberzločinci nejčastěji napodobovali při pokusech o krádeže osobních dat nebo platebních údajů. Hackeři využívají celou řadu technik, jak šířit odkazy na podvodné webové stránky a jak uživatele zmást a zvýšit šance na úspěšný útok a zisk cenných informací a dat. Že je phishing extrémně nebezpečnou hrozbou dokazuje i fakt, že více než 90 % všech pokusů o kybernetické útoky začíná právě phishingem.

Google a Amazon byly nejnapodobovanější značky při phishingových útocích. Apple naopak klesl ve 2. čtvrtletí z 1. místa až na 7. příčku. Celkový počet phishingových útoků zneužívajících známé značky se ve druhém kvartálu oproti prvnímu nezměnil. Níže je 10 značek nejčastěji zneužívaných při phishingových útocích ve druhém čtvrtletí 2020:

1. Google (13 %)
2. Amazon (13 %)
3. WhatsApp (9 %)
4. Facebook (9 %)
5. Microsoft (7 %)
6. Outlook (3 %)
7. Apple (2 %)
8. Netflix (2 %)
9. Huawei (2 %)
10. PayPal (2 %)

E-mailový phishing byl po webovém phishingu druhým nejběžnějším typem, zatímco v 1. čtvrtletí byl až na 3. místě. Důvodem této změny může být uvolnění globálních koronavirových opatření, opětovné otevření organizací a návrat zaměstnanců do práce. E-mailový phishing tvořil téměř čtvrtinu (24 %) všech phishingových útoků a zneužíval především značky Microsoft, Outlook a Unicredit.

Téměř 15 % všech phishingových útoků zneužívá mobilní zařízení. Nejvíce napodobovanými značkami byly Facebook, WhatsApp a PayPal.

Na konci června Check Point odhalil podvodné webové stránky account-icloud[.]com, které se pokoušely napodobit přihlašovací stránku cloudových služeb Apple iCloud a jejím prostřednictvím krást přihlašovací údaje k iCloudu. IP domény je 37.140.192.154 a nachází se v Rusku.

Během května Check Point také detekoval podvodný web paypol-login[.]com, který se pokoušel napodobit přihlašovací stránku PayPal. Doména byla poprvé zaregistrována v roce 2018 a znovu použita byla právě na konci května 2020. Doména je registrována na americké IP 52.22.86.101.

Obrázek: Freepik

Napsat komentář