Nedůvěra mezi zločinci se zvyšuje

cyber security research

Mění se taktiky spojené s kybernetickým podsvětím a roste poptávka po nových škodlivých službách jako jsou Deepfake ransomware a boti využívající umělou inteligenci. Došlo k narušení důvěry mezi počítačovými zločinci, a to vedlo k přechodu na platformy elektronické komerce i k nárůstu využívání komunikační platformy Discord – obojí totiž zvyšuje anonymitu uživatelů.

Zpráva mj. odhalila, že neutuchající boj s počítačovým zločinem má dopad i na kybernetické podsvětí. Zásahy policie, včetně útvarů spolupracujících na mezinárodní úrovni, vedly k vypnutí několika fór. Zbývající nelegální zdroje se potýkají s přetrvávajícími DDoS útoky či problémy s přihlášením – obojí vede k poklesu jejich využitelnosti.

Ztráta důvěry vedla ke vzniku nové sítě – DarkNet Trust. Tato síť má za cíl umožnit ověření dodavatelů a zvýšit anonymitu uživatelů. Další tržní platformy ve světě počítačového zločinu zavedly nové bezpečnostní mechanismy, jako jsou přímé platby kupujícího prodávajícímu, vícenásobné podpisy převodu kryptoměn, šifrované zasílání zpráv a zákaz používání JavaScriptu.

Nejnovější výzkumná zpráva upozorňuje i na změny v trendech souvisejících s produkty a službami pro počítačové zločince. V důsledku komodizace došlo k poklesu cen mnoha položek – například měsíční poplatky za šifrovací služby klesly z 1000 USD na pouhých dvacet dolarů a denní poplatky za generické botnety z 200 na 5 dolarů. Ceny ostatních položek včetně ransomware, spamovacích služeb, trójských koní typu RAT (Remote Access Trojan) a přístupových údajů k on-line službám se nemění, což dokazuje pokračující poptávku.

Laboratoř Trend Micro Research nicméně zaznamenala vysoký zájem o další služby – jako jsou botnety pro IoT zařízení – s novými nezjištěnými variantami malwaru prodávanými až za 5 000 dolarů. Oblíbené jsou také služby pro falešné zprávy a kybernetickou propagandu s databázemi voličů prodávanými za stovky dolarů i účty ve hrách jako Fortnite, které lze v průměru pořídit okolo tisícovky dolarů.

Za pozornost stojí také vznik nových trhů pro následující oblasti:

  • Služby typu DeepFake pro sexuální vydírání nebo pro obelstění autentizace využívající fotografie.
  • Hazardní boti využívající umělou inteligenci navržení pro předpovídání hodů kostkami a obejití komplexní captcha kontroly v on-line hře Roblox.
  • Poskytování přístupu jako služby (Access-as-a-Service) k napadeným zařízením a infiltrovaným podnikovým sítím. V případě firem z žebříčku Fortune 500 mohou ceny dosáhnout i 10 000 dolarů, některé služby navíc zahrnují také přístupy s právy pro zápis.
  • Účty pro nositelnou elektroniku, u kterých by získání přístupu mohlo počítačovým zločincům umožnit záruční podvody – vyžadování zaslání náhradních zařízení.

Nové příležitosti k útoku se budou objevovat i v měsících následujících a pravděpodobně tak bude docházet k dalším změnám v obchodních trendech v kybernetickém podsvětí. Doporučuje se využívat vícevrstvou ochranu.

Zdroj: Trend Micro

Obrázek: Freepik

Napsat komentář