Na návštěvě v SOC v AXENTA

Axenta Cyber SOC

AxentaV říjnovém čísle časopisu ICT NETWORK NEWS jsme vám představili SOC (Security Operation Center) od společnosti AXENTA. Na konci článku vzešlo od Lukáše Přibyla předsedy představenstva společnosti AXENTA a.s. pozvání pro všechny, které kybernetická bezpečnost, SOC ale také další témata s tím spojená zajímají.

Toto pozvání dopadlo na úrodnou půdu a využili ho IT specialisté ze společnosti DHL IT Services. Návštěva začala prohlídkou projektu Kybernetického polygonu, zkráceně KYPO, na Masarykově univerzitě. Projekt bezpečnostního výzkumu Kybernetický polygon má za cíl vytvořit unikátní prostředí pro výzkum a vývoj metod na ochranu proti útokům na kritické infrastruktury. Ve virtualizovaném prostředí bude možné provádět komplexní scénáře útoků vedených proti kritickým infrastrukturám a analyzovat jejich průběh. Prostředí bude sloužit pro aplikovaný výzkum a ověřování nových bezpečnostních metod, nástrojů a školení členů bezpečnostních týmů. Kybernetický polygon zájemcům představil a na Masarykově univerzitě jím i provedl CEO NSMC, Jiří Sedláček. Ten pak následně představil i aktivity NSMC. To proto, že i společnost AXENTA je také členem NSM clusteru.

Specialisté z DHL IT Services na exkurzi měli možnost poznat přehled různých bezpečnostních produktů a systémů, které jsou propojeny v sofistikovaném systému SOC a zde je vidět, jak je možné propojit různé bezpečnostní a IT systémy v jeden funkční celek, který následně vypadá jako jeden SOC.

Bezpečnost je disciplínou nejenom z dlouhodobého pohledu, ale také pravidelné kontroly znalostí všech zúčastněných a také udržitelným rozvojem těchto aktivit.

IT bezpečnost se skládá z různých oblastí a témat v jednotlivých firmách a opravdu se znalostí z praxe o tom dokáže hovořit Jiří Sedláček, CEO NSMC. Rozhovor s ním najdete zde.

Na tomto příkladu je velmi dobře vidět, že když se dlouhodobě specializujete na určitou oblast, vždy se najde někdo, kdo je schopen vaše kvality ocenit. Určitě zveme i další zájemce o návštěvu SOC společnosti AXENTA s možnou ukázky KYPO v Brně.