IT SECURITY NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na IT bezpečnost a související témata. #security #bezpečnost #ITSECNN

Mise F5 Labs, to je zářný příklad edukace v oblasti bezpečnosti

F5 labs security

Představujeme vám projekt F5 Labs. Tento web provozují a píší bývalí hackeři a také ti, kteří se celý život profesně zabývají ICT bezpečností a vším, co se kolem této, někdy až téměř vědecké oblasti ICT děje. Tento projekt slouží k analýze a následnému sdílení informací o různých bezpečnostních útocích a rizicích na celém světě. Tyto informace jsou pak předávány komunitě uživatelů.

Na tomto webu můžete najít různé zajímavé články, blogy, reporty, ale také vždy, když se objeví nějaký nový útok nebo bezpečnostní chyba či hrozba kdekoliv ve světě, naleznete zde rady, jak se proti tomu bránit. Obrovskou výhodou je, že nejde o omezený tzv. „vendorský“ web, ale obsahuje návody na to, co dělat a jak se bránit, jsou zde uváděny vždy z pohledu technologií, a ne podle toho, kdo ty technologie vyrábí. Na stránkách je také možné nastavit odebírání novinek.

Naše redakce prošla desítky webů výrobců bezpečnostních produktů i řešení, a vždy tam byly pouze návrhy, jak ten daný bezpečnostní problém řešit nějakým konkrétním produktem daného výrobce jenž tento web provozuje. U F5 Labs je to zcela jinak. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, že vám budeme pravidelně přinášet zajímavé články z tohoto webu, samozřejmě po dohodě se společností F5 Networks, abychom neporušili práva autorů tohoto webu.

Je fajn vidět, že někteří výrobci na trhu se opravdu snaží pomoci všem, bez ohledu na značku, pro kterou pracují. Takových výjimek je ve světě internetu jako šafránu.

F5 labsPro F5 Labs píší blogy, články a studie zvučná jména jako je například Michel Levin, který pracoval na Ministerstvu vnitřní bezpečnosti jako náměstek ředitele divize národní kybernetické bezpečnosti a předtím působil také jako vedoucí pobočky programu USA pro tajnou službu elektronických trestných činů ve Washingtonu DC, nebo byl třeba členem speciálního agenta programu Tajné služby pro elektronické zločiny a více než patnáct let pracoval na vyšetřování počítačové forenzní a počítačové kriminality. Jeho příspěvky na blogu patří vždy k nejočekávanějším.

Samozřejmě jako blogeři zde vystupují i zaměstnanci společnosti F5 Networks, jejichž názory a zkušenosti pocházejí z první linie a jsou ihned předávány dalším zájemcům o problematiku bezpečnosti a ochrany dat. Vzhledem že podle průzkumu společnosti Symantec z dubna roku 2017 bylo zaznamenáno 98,6 miliónu botů, je zajímavé další číslo a to je, že více než 50 % z celkového celosvětového provozu na internetu, je právě dílem těchto botů. Tito boti skenují, útočí, špehují a dělají to, na co je jejich majitelé naprogramovali. V žádném případě to ale nejsou „mírumilovné potvůrky“, jejich cílem je najít různá data, a hlavně osobní údaje a následně tato data ukrást a pak zpeněžit na černém trhu.

Celosvětové náklady na počítačovou kriminalitu se odhadují až na 600 miliard dolarů.

Vzhledem k vysoké odborné kvalitě těchto článků i návodů jak se bránit, jsou pro všechny, kdo se zajímají o ICT bezpečnost zajímavé a my se vám je proto budeme pravidelně snažit „servírovat“ v našem časopise.

Petr Smolník