Kybernetická bezpečnost 2021: Vzdělávání uživatelů, cloudová bezpečnost a XDR

cyber security 2021 trend

Společnost Trend Micro oznámila své předpovědi pro rok 2021 – v centru zájmu kybernetických zločinců budou domácí sítě, software pro vzdálenou práci a cloudové systémy. Zpráva s názvem Turning the Tide uvádí, že příští rok budou právě domácí sítě nejvíce zneužívaným odrazovým můstkem pro napadení podnikových informačních architektur a sítí pro internet věcí.

Ve své nejnovější bezpečnostní zprávě společnost varuje, že největšímu riziku budou vystavení koncoví uživatelé přistupující k osobním či dokonce utajovaným datům, jako jsou například personální manažeři, obchodníci nebo výše postavení manažeři. Útoky na systémy pro on-line spolupráci a zvýšení produktivity budou místo dosud nezveřejněných zranitelností pravděpodobně využívat spíše známých zranitelností brzy po jejich odhalení.

Během roku 2021 poroste zájem o kybernetický zločin jako službu, zejména v případě útoků cílených na domácí sítě významných zaměstnanců, na firemní IT a na infrastrukturu světa internetu věcí. Bezpečnostní týmy budou muset přepracovat politiky pro práci z domova tak, aby pokrývaly komplexnost hybridních prostředí, ve kterých budou na jednom stroji současně firemní i soukromá data. Stále více také budou pro ochranu uživatelů pracujících vzdáleně upřednostňovány přístupy nulové důvěry.

Vzhledem ke stále častější integraci řešení třetích stran varuje Trend Micro i před tím, že novým preferovaným vektorem útoku se stanou nechráněná aplikační rozhraní – jejich zneužitím mohou útočníci získat přístup například k citlivým informacím o zákaznících, zdrojovým kódům nebo vnitřním službám organizace. Počítačoví zločinci budou svoji pozornost i nadále cílit na cloudové systémy. Zaměří se na neznalé uživatele i chybné konfigurace a běžné budou také útoky prováděné s cílem převzít kontrolu nad cloudovými servery včetně následné instalace škodlivých kontejnerových obrazů.

Pro zmírnění bezpečnostních rizik v roce 2021 se doporučují následující opatření:

  • Podpora vzdělávání a školení uživatelů s cílem přinést do domácího prostředí nejlepší bezpečnostní firemní opatření. Součástí vzdělávacího procesu by mělo být i poradenství o tom, jak zabránit zneužívání osobních zařízení kybernetickými zločinci
  • Striktní řízení přístupu pro firemní sítě i domácí prostředí včetně prosazování principů nulové důvěry
  • Výrazné zvýšení úsilí využívat osvědčené bezpečnostní postupy a zdokonalit patch management
  • Rozšíření mechanismů detekce hrozeb s cílem zajistit nepřetržitou ochranu cloudových prostředí, elektronické pošty, koncových bodů, sítí i serverů

Kybernetičtí zločinci budou i nadále působit tam, kde mohou získat peníze – jejich cílem je získat z útoků co největší finanční zisk. Organizace a bezpečnostní týmy musí být i nadále dostatečně pružné a ostražité, protože jen tak si mohou před kybernetickými zločinci udržet náskok.

Napsat komentář