Kyberbezpečnost v průmyslu v roce 2018

cyber security

Pro operační bezpečnostní systémy byl rok 2017 rokem intenzivních hrozeb. Velké množství jednotlivých incidentů se stovkami nově objevených zranitelností, novými útočníky, náhodnými infekcemi průmyslových systémů nebo cílenými útoky.

Odborníci zveřejnili největší hrozby pro průmyslovou bezpečnost v nadcházejícím roce:

  • Zvýšené riziko cílených ransomwarových útoků. Letošní útoky WannaCry a ExPetr poukázaly na to, že jsou provozní technologické systémy zranitelnější než počítačové. Bývají totiž většinou připojené k internetu, což z nich dělá lákavý cíl pro útočníky. Je také velmi pravděpodobné, že se objeví ransomware zaměřený na nižší úroveň průmyslových zařízení připojených k internetu, jako jsou například čerpadla nebo elektrické vypínače.
  • Průmyslová kyberšpionáž. Největší nárůst očekáváme v oblasti krádeží dat z průmyslových informačních systémů. Tyto informace následně zločinci využijí pro přípravu a realizaci cílených (včetně ransomwarových) útoků.
  • Prodej a výměna ICS dat a citlivých údajů, které byly ukradeny z průmyslových podniků, se pravděpodobně spolu s botnety z „průmyslových“ počítačů stanou hnací silou rozrůstajícího se černého trhu. Ten se navíc rozvrství na jednotlivé oblasti jako je „malware-as-a-service“, „attack-vector-design-as-a-service“, „attack-campaign-as-a-service“ a další sféry.

„Rok 2017 byl pro oblast průmyslové bezpečnosti převratný. Ničivé ransomwarové útoky WannaCry a ExPetr změnily přístup průmyslových firem k zabezpečení nejdůležitějších výrobních systémů. To je velmi důležitý posun, protože provozní bezpečnostní systémy bývají zabezpečeny hůře než korporátní IT sítě, a malware tak u nich může působit větší škody. V nadcházejícím roce 2018 bude proto třeba zavést řadu různých opatření týkajících se bezpečnosti průmyslových systémů. Díky nim budou odborníci moci provádět bezpečnostní analýzy. Tím se zvýší bezpečnost a povědomí o hrozbách. V novém roce bude také pro průmyslové firmy dostupnější pojištění kybernetických rizik, do kterých začnou společnosti více investovat,“ komentuje Evgeny Goncharov, vedoucí týmu ICS CERT společnosti Kaspersky Lab.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor

Související články

Leave a Comment