Jsou vaše hesla v bezpečí?

Jsou vaše hesla v bezpečí

Malware naprogramovaný ke krádežím uživatelských digitálních dat – známý pod anglickým označením password stealer – zaznamenal tento rok velký vzestup. Počet uživatelů napadených tímto škodlivým softwarem vzrostl z loňských necelých 600 000 na letošních více než 940 000. Jedná se o uživatele napadené v průběhu prvního pololetí roku 2018 a 2019.

Takzvaný Password Stealing Ware (PSW) je jednou z hlavních zbraní hackerů, jejíž pomocí nabourávají soukromí uživatelů. Tento typ škodlivého softwaru krade data přímo z uživatelova internetového prohlížeče prostřednictvím různých metod. Zaměřuje se tak na citlivé informace a přístupové údaje k online účtům. Nejčastěji se jedná o uložená hesla, automaticky vyplňovaná osobní data nebo prohlížečem zapamatované údaje z platebních karet.

Některé rodiny tohoto malwaru jsou navíc navržené k tomu, aby z prohlížeče kradly soubory cookies, některé soubory (např. uložené na ploše) nebo soubory aplikací jako je Messenger.

V průběhu prvních šesti měsíců tohoto roku zaznamenali odborníci vysokou aktivitu těchto stealerů v Evropě a Asii. Nejčastěji malware napadal uživatele v Rusku, Indii, Brazílii, Německu a USA. Jeden z nejrozšířenějších stealerů byl multifunkční Azorult, který byl detekován na 25 % všech počítačů, které přišly do styku s nějakým PSW trojským koněm.

Zdroj: Kaspersky

Napsat komentář