Jak ve firmě předejít průšvihům s bezpečností dat

security prevence tipy

Pravidelně aktualizujete software, používáte nejspolehlivější antivirus na trhu, nikdy se nepřihlašujete na veřejnou wifi. Ani přes dodržování těchto základních pravidel, ale nemusí být vaše osobní či firemní data v bezpečí. Odborníci se shodují, že každé zabezpečení je pouze tak silné jako jeho nejslabší článek. A tím jsou většinou lidé, se kterými sdílíte jednu síť.

Za nejzranitelnější článek bezpečnosti firem a úřadů pokládá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) právě koncové uživatele. Neproškolení úředníci a zaměstnanci představují pro každou instituci největší bezpečností riziko. Pozor by si měli dávat všichni, protože jak dokládá statistika NÚKIB, za rok 2018 bylo zaznamenáno 4,5 krát více útoků než v roce 2011.

Základní pravidla pro vaše zaměstnance:

Neotvírejte přílohy

Nikdy neotevírejte přílohy od odesílatelů, které neznáte.

Pravidelně aktualizujte

Nikdo z nás nemá rád vyskakovací okna, které nabádají k aktualizaci softwaru, ale zkusme se přemoci.

WiFi pro hosty

Vysvětlete zaměstnancům, že pokud se připojují k soukromým účtům, měli by používat WiFi pro hosty. Z počítače, který není připojen k firemní síti se nedostanete tak jednoduše k citlivým firemním údajům.

Vypínejte počítač

Naučte všechny ve firmě, aby si při odchodu z práce vypnuli počítač. Protože pouze počítač, který je odpojen od sítě nemůže být nijak napaden.

Používejte silné heslo

Všichni jsme si už zvykli, že každá služba má určité nároky na bezpečnost hesla. A má to pádné odůvodnění. “Abychom co nejlépe zabránili rozšifrování, každé heslo by mělo obsahovat alespoň 9 náhodných znaků, velká a malá písmena a alfanumerické znaky,” uzavírá Karel Diviš.

Napsat komentář