Huawei bojuje s úředníky ministerstva obrany kvůli kybernetické bezpečnosti

security big brother

Výkonný ředitel Huawei a úředník amerického ministerstva obrany se sešli na pódiu konference RSA v San Franciscu a konverzace se stala neúnosnou. Ne takhle opravdu nezačíná žádný vtip. Katie Arringtonová, úřednice odpovědná za akvizici ministerstva obrany, trvala na tom, aby zákonodárci a prezident Donald Trump odstranili všechny produkty Huawei z vládního sektoru. Hlavní bezpečnostní důstojník Huawei USA – Andy Purdy uvedl, že toto rozhodnutí je špatnou cestou.

Purdy uvedl, že se vláda řídila politikou „roztrhej a nahraď“ a připravila tak vládní pracovníky sloužící americkým občanům o užitečné technologie. Také prohlásil, že k vybudování důvěry v produkty Huawei stačí pozornější dohled na jejich výrobou.

Arringtonová namítla, že odstranění technologií Huawei z vládního sektoru je jedinou možností, protože riziko zneužití dat je neúnosně vysoké. USA nemůže riskovat přenášení citlivých dat uživatelů do zemí mimo jejich dohled. Tématem debaty byla samozřejmě bezpečnost dodavatelského řetězce, a to, jak zajistit, aby se během výrobního procesu do výrobků nedostali „bezpečnostní chyby“ vedoucí ke zneužití dat. Podle Arringtonové může nedostatečná kontrola a vysoký počet chyb způsobit krizi mezinárodních vztahů.

Panel moderoval Craig Spiezle, konzultant Agelight Advisory Group, který se zaměřuje na zvyšování důvěry v techniku a řešení etiky. Na pódiu se objevili i odborníci na bezpečnost technologií jako Bruce Schneier z Harvard Kenedy School a Kathryn Waldron z R Street Institutu.

Schneier na téma bezpečnosti produktů Huawei prohlásil, že americké vládě donedávna jejich nedostatečné zabezpečení vůbec nevadilo, a to z důvodů, že chyby v zabezpečení využívala ke špehování a získávání důkazů. Stejných chyb si však všimli i ostatní země a začali těchto bezpečnostních nedostatků také využívat, to samozřejmě vedlo ke kontraproduktivnímu špehování USA, a tudíž i jejich následné nedůvěře v tyto produkty.

Faktem je, že USA má svou vlastní historii v uvádění „zranitelných“ komunikačních technologií. Nedávná zpráva Washington postu podrobně rozebrala to, jak CIA tajně provozovala krytografickou společnost a prodávala stroje s tzv. zadními vrátky vládám celého světa pod záštitou Crypto AG. Waldron tuto debatu tedy uzavřel prohlášením, že se všechny země světa zabývají špionáží a že by to v dnešní době nemělo nikoho překvapit.

Napsat komentář