IT SECURITY NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na IT bezpečnost a související témata. #security #bezpečnost #ITSECNN

Hierarchie potřeb v kyberbezpečnosti – 9. část

Hierarchia potrieb v kyberbezpečnosti

AxentaV dosavadních částech tohoto seriálu jsme se zaměřovali hlavně na potřeby související s poznáním vlastní infrastruktury, chráněných aktiv, jednoduše na vlastní píseček. Následují však dvě potřeby, jejichž základ tkví hlavně v poznání toho, co se děje venku. Jde o potřeby s názvy threats (hrozby) a behaviors (chování).

Jejich náplň tvoří jistým způsobem konkrétní doplněk k analýze rizik v kyberbezpečnosti. Pokud jsme v analýze rizik mluvili o tom, jaký dopad by měl např. ransomwarový útok na chod organizace, při uspokojování těchto potřeb se budeme bavit spíše o tom, kdo by takový útok proti chráněné organizaci mohl provést, jak by takový útok po technické stránce vypadal a jak ho můžeme detekovat a zabránit mu. Hovoříme o potřebě bezpečnostního týmu, či SOCu, poznat útočníky a jejich chování, resp. o potřebě detekovat činnosti potenciálního útočníka v našem prostředí.

Základem pro naplnění obou těchto potřeb je důkladné poznání různých typů a skupin útočníků a jejich modus operandi a nástrojů. Přesné získávání a používání takových informací o kyberbezpečnostních hrozbách je náplní celé velké oblasti kyberbezpečnosti nazývané cyber threat intelligence (dále CTI).

Cyber ​​Threat Intelligence

Když se řekne Cyber ​​Threat Intelligence, většina lidí si představí ohromné ​​seznamy IP adres a domén spojovaných s phishingem, ransomwarem a dalšími různými „breberkami“. CTI však zahrnuje mnohem více.

Pokud to vezmeme zeširoka existuje množství definic toho, co vlastně CTI je a co představuje. Pro jednoduché přirovnání si můžeme vzít práci tajných služeb, které získávají informace (tedy intelligence) o různých hrozbách, ať už pro bezpečnost státu nebo vojenských operací apod. Jejich cílem nejsou jen informace o tom, že nějaká vojenská jednotka znepřáteleného státu používá nějakou zbraň a výstroj, ale také informace o jejím umístění, složení, či informace vyšší úrovně, jako je motivace znepřáteleného státu k útoku, politické dění, historické souvislosti současného stavu apod. Všechno toto má svůj protějšek v CTI. Největší rozdíl je v tom, že zatímco tradiční zpravodajské služby a jejich informace se týkají zejména hrozeb v reálném světě, CTI se soustředí na kybernetické hrozby a informace o útočnících, jejich motivaci, použité nástroje, techniky, které používají při útocích či identifikaci konkrétních IP adres a domén, které byly použity při útocích.

Další definice, která je společná pro CTI a standardní zpravodajské informace je to, že slouží k tomu, aby z nepoznaných neznámých hrozeb („unknown unknows“) udělali známé a poznané ( „known knowns“). Co tyto pojmy znamenají, se pokusím ukázat na příkladu. Představte si, že jste velký výrobce leteckých dílů a rozhodl jste se expandovat na Taiwan. Bez CTI nebudete vědět, že vám hrozí kybernetické útoky od čínských hackerů – o této hrozbě nevíte nic a ani nevíte, že nějaká hrozba pro vás existuje – jde tedy o nepoznanou neznámou hrozbu.

Jakmile začnete zkoumat, co by vám mohlo hrozit, uvědomíte si, že z geopolitického hlediska je Taiwan důležitou zájmovou oblastí pro Čínu a stejně tak váš sektor byl již několikrát cílem čínských hackerů. Díky CTI jste se právě posunuli o kousek výš – už víte, že vám potenciálně může hrozit kybernetický útok z Číny, ale nevíte ještě to, co byste měli očekávat – hrozba čínského útoku je pro vás známou hrozbou ale zároveň jí stále nerozumíte (known unknown).

Začnete se touto hrozbou zabývat ještě více a zjistíte jakým způsobem tito hackeři útočí, jaké používají nástroje a možná dokonce i získáte nějaké IP adresy, či domény, které byly v minulosti asociované s jejich operacemi. Často nezjistíte vše, což je logické, protože prioritou druhé strany je co nejvíce tyto informace utajit, ale kousek po kousku se blížíte k tomu, že o hrozbě víte a dokonale ji znáte (known known). Na základě těchto informací, tedy CTI, můžete naplánovat vaši obranu proti této hrozbě.

CTI se však nedotýká pouze státem sponzorovaných kybernetických útoků, ale i standardních útoků na běžné uživatele, či organizace. Informace o tom, že na oblíbené stránce ke shlédnutí seriálů, jsou reklamy, přes které se šíří malware, patří také do CTI, je však určena pro jiného adresáta, než informace o hrozbách z příkladu výše.

O tom, jak dělíme CTI a jak můžeme tyto informace o hrozbách využít, se dočtete v pokračování článku v dalších číslech.

Dávid Kosť, Lead Security Analyst, AXENTA a.s.

Peter Jankovský, CTO, AXENTA a.s.

Obrázek: Matt Swann