Hackeři využívají k útokům témata spojená s návratem do práce

Coronavirus Related Websites

Kyberbezpečnostní výzkumníci varují před útoky, které se snaží zneužívat návrat zaměstnanců do kanceláří. Organizace využívají webináře a školení pro vzdělávání zaměstnanců a informování o zdravotnických opatřeních, bohužel hackeři se snaží situaci zneužít k phishingovým útokům. Podle nejnovějších dat navíc celkově roste počet kyberútoků, během června dokonce o 24 % oproti květnu.

Nejnovější data ukazují, že riziko nebezpečných „koronavirových“ webů se liší v závislosti na regionu, zda v něm ještě trvá karanténa nebo se země vrací k „novému normálu“. V regionech, jako je Evropa a Severní Amerika, kde dochází k opětovnému nastartování ekonomiky a zaměstnanci se vrací do práce, došlo k prudkému snížení počtu organizací zasažených škodlivými „koronavirovými“ webovými stránkami. Naopak v regionech, kde se nákaza stále masivně šíří, což jsou například Latinská Amerika a Afrika, i nadále roste počet organizací zasažených „koronavirovými“ kyberútoky.

Hackeři pružně reagují na aktuální témata
V souvislosti s postupným návratem některých zemí do „nového normálu“ se kyberzločinci znovu zaměřují na nekoronavirová témata a reagují na aktuální události. Takovým příkladem je i téma „Black Lives Matter“. Check Point odhalil například škodlivou spamovou kampaň zaměřenou na BLM témata. Kampaň šířila nechvalně známý malware Trickbot v e-mailech s předměty jako „Řekněte anonymně svůj názor na Black Lives Matter“ nebo „Hlasujte anonymně o Black Lives Matter”.

Rizika související s návratem do práce
Mnoho organizací se snaží připravit zaměstnance na návrat do „nového normálu“ a pořádá různé webináře a školení, aby vysvětlily opatření související s fungováním po pandemii. Výzkumný tým společnosti Check Point zjistil, že kyberzločinci šíří phishingové e-maily a škodlivé soubory maskované jako školicí materiály o koronaviru COVID-19. Například se snaží oběti nalákat k přihlášení k falešnému školení zaměstnanců, ve skutečnosti se ovšem jedná o odkaz na nebezpečný web.

Životopisy jako kyberhrozba
Check Point již dříve informoval, že v důsledku koronavirové pandemie a změn na trhu práce dochází k výraznému nárůstu kyberútoků maskovaných jako žádosti o práci, protože takové zprávy na první pohled nepůsobí podezřele a je velká šance, že příjemce škodlivý soubor s „životopisem“ otevře.

Napsat komentář