Globální náklady na počítačovou kriminalitu vyskočily na 600 miliard dolarů

Denni cyber kriminalni aktivity

Tech giganti McAfee a Cisco zveřejnili zprávy o globálním dopadu počítačové kriminality. Jaké jsou náklady na počítačovou trestnou činnost? Je těžké poskytnout dobrý odhad celkového dopadu četných jevů, ke kterým dochází každý den, včetně kybernetických útoků, narušení dat, podvodů atd.

Podle zprávy McAfee ve spolupráci s Centrem pro strategické a mezinárodní studie (CSIS), se celková cena odhaduje na 600 miliard dolarů ročně, což je znepokojivý údaj, který odpovídá 0,8% světového HDP. Hodnota vzrostla o 20% z 500 miliard dolarů v roce 2014 na současných 600 miliard dolarů.

world cost of cybercrime“V roce 2014, s přihlédnutím k celkovému rozsahu nákladů, CSIS odhadl, že počítačová kriminalita stojí svět mezi 345 miliardami a 445 miliardami dolarů. Podíl počítačové kriminality v roce 2014 vyjádřený jako podíl světového HDP byl 0,62%. Podle stejných metod se CSIS domnívá, že nyní se jedná o částku mezi 445 miliardami a 600 miliardami dolarů.” uvádí zpráva.

Tento skok je způsoben hlavně výrazným nárůstem krádeží duševního vlastnictví a důvěrných obchodních informací, krádeže duševního vlastnictví představují nejméně 25% celkových nákladů na počítačovou trestnou činnost.

Počítačová kriminalita je rozdělena mezi všechny země světa, nikdo není imunní, země s většími ztrátami jsou nejbohatší.

CSIS se domnívá, že Rusko vede v oblasti počítačové kriminality v celosvětovém měřítku díky schopnostem své hackerské komunity a opovržení vůči západnímu vymáhání práva. Komplexní a úzký vztah mezi ruským státem a ruským organizovaným zločinem znamená, že Rusko poskytuje útočiště nejvyspělejším kyberzločincům, jejichž pozornost se zaměřuje na finanční sektor.

Ransomware je ziskové podnikání pro kriminální ekosystém, v současné době více než 6 000 černých tržišť nabízí na prodej takový druh malwaru a souvisejících služeb, celková nabídka je více než 45 000 různých “produktů”.

Druhá zpráva zveřejněná společností Cisco potvrdila znepokojující trendy v oblasti počítačové kriminality, dokument je založen na rozhovorech s 3 600 CISO (Chief information security officer). Podle Cisco téměř každý útok bude oběť stát nejméně 500 000 dolarů. Náklady se podle zprávy společnosti Cisco dramaticky zvýšily u 8% firem, které připustily, že kybernetické útoky je stály více než 5 milionů dolarů, 11% firem utrpělo ekonomické ztráty mezi 2,5 miliony dolarů a 4,9 miliony dolarů.

Společnost Cisco zdůraznila riziko útoků zaměřených na dodavatelský řetězec firem.

RV

Zdroj: securityaffairs.co

Související články

Leave a Comment