Firefox Send: Šifrovaný přenos souborů pro všechny, zdarma

Firefox Send

Mozilla konečně představila veřejnosti bezplatnou službu end-to-end šifrovaného přenosu souborů, nazvanou Firefox Send, která umožňuje uživatelům bezpečně sdílet velké soubory, jako jsou video, audio nebo fotografie, které mohou být příliš velké, aby se vešly do emailu.

Program Firefox Send byl původně zaveden v srpnu 2017 jako součást experimentálního programu „Test Pilot“.

Firefox Send umožňuje posílat soubory do velikosti 1 GB, ale pokud si zaregistrujete bezplatný účet Firefox, můžete nahrát soubory o velikosti až 2,5 GB.

Služba používá technologii šifrování založenou na prohlížeči, která šifruje vaše soubory před jejich odesláním na server Mozilla a které mohou být dešifrovány pouze příjemci.

Na rozdíl od populárních služeb pro ukládání a sdílení souborů, jako je Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive a Box, není aplikace Firefox Send dostupná jako desktopový software nebo interně integrovaná s jinými produkty.

Je to jen online webová stránka, kde můžete rychle nahrát soubor → ochránit ho heslem (volitelné) a nastavit dobu platnosti → použít libovolné médium ke sdílení odkazu, který se vygeneruje.

Příjemci pak mohou soubor jednoduše stáhnout pouze tak, že navštíví sdílenou adresu URL bez ohledu na to, zda mají účet Firefox či nikoliv.

Zde jsou klíčové funkce aplikace Firefox Odeslat:

  • End-to-End šifrování – Firefox Send používá 128-bitové šifrování AES-GCM přes Web Crypto API pro šifrování souborů ve webovém prohlížeči před jejich nahráním na server.
  • Časový limit – Při nahrávání souboru můžete zvolit časový rozsah mezi 5 minutami a týdnem, po kterém uplyne platnost odkazu souboru, takže ho nebude možné stáhnout.
  • Limit počtu stažení – Můžete také nastavit počet stažení souborů (mezi 1 a 100 staženými soubory), po kterých automaticky vyprší odkaz ke stažení.
  • Nastavit heslo – pro další vrstvu zabezpečení můžete také nastavit heslo, které bude vyžadováno dříve, než příjemce může soubor stáhnout.

Na rozdíl od jiných populárních služeb pro ukládání souborů, jako je Dropbox a Google Drive, Firefox Send nemá pro uživatele žádnou placenou verzi, což znamená, že si nemůžete koupit další prostor.

Firefox Send byl spuštěň na adrese send.firefox.com a pracuje s libovolným prohlížečem.

Napsat komentář