Experti varují před hrozbou dronů

dron security

Výzkumní pracovní z oblasti bezpečnosti varují, že drony by od roku 2020 mohly stát hlavní hrozbou pro bezpečnost rádiových sítí, což bude organizace nutit, aby si hlídaly vzdušný prostor kolem svých budov. „Z malých bezpilotních letounů (UAV) se během příštích let postupně stanou všudypřítomné obchodní nástroje,“ říká Booz Allen Hamilton ve své zprávě Outlook Cyber Threat Trends Outlook 2020.

Kybernetičtí zločinci mohou drony zneužít různými způsoby, např. tím, že je přeletí blízko cílových sítí anebo přistanou na skrytých místech, jako jsou střechy. Dron vybaveny nástrojem WiFi Pineapple může pak být využit jako falešný přístupový bod k získávání různých údajů a provádění útoků typu MITM (Man-in-the-middle) vůči zaměstnancům nebo k průzkumu sítě. Zaměřit by se mohli rovněž na zařízení IoT, jako inteligentní žárovky nebo dokonce bezdrátové myši.

„Drony vybavené speciálním hardwarem a softwarem mohou být použity také k instalaci škodlivého malwaru do systémů nebo k narušení provozu systému, zejména zařízení, která využívají rádiové protokoly jako Bluetooth a ZigBee,“ uvádí se ve zprávě. „Snahou útočníka i dronu je dostat se do blízkosti cíle (např. Bluetooth má maximální dosah okolo 90 m), což bude omezovat četnost útoků založených na dronech, nicméně hrozba je to velmi reálná.“

Tyto hrozby lze podle Booz Allen Hamiltona alespoň zčásti eliminovat tak, že organizace budou školit personál v oblasti fyzické bezpečnosti, aby se zaměřil na drony, instalují rušivé signály a budou chránit svůj vzdušný prostor, které se může stát potenciálním vektorem útoku.

Pro ochranu rádiových sítí v malých a domácích kancelářích (SOHO) mohou operátoři zvážit možnosti jako je vypnutí rádiové sítě, když se nepoužívá, pravidelná aktualizace hesel na směrovačích a využití bezpečnostních opatření, jako je šifrování rádiového provoz a využívání firewallů. Mimoto zpráva rovněž varuje před rostoucími riziky pro satelitní infrastrukturu, připojená vozidla a digitální volby.

Zdroj: infosecurity

Obrázek: kjpargeter / Freepik

Napsat komentář