Digitální dalekohledy pro noční vidění

RECENZE: Tentokrát přibližujeme dva dalekohledy s funkcí nočního vidění, které jsou sice prioritně určené pro myslivce, lesníky a hajné, ale své opodstatnění najdou zcela určitě i u ochranek, kterým poslouží ke sledování objektu a jeho oplocení. Své opodstatnění ale určitě i u zásahových jednotek PCO, pultů centrální ochrany, při nočním zásahu v terénu. Využití v oblasti bezpečnosti bychom ale mohli najít mnohem víc.

Předmětem našeho recenzování byly dva dalekohledy nové generace ZB-60 a ZB-100 PV od výrobce Dörr, které se liší výkonem přisvětlovacích infra diod (jsou použity vždy dvě s výkonem po 1 W u modelu ZB-60 a po 2 W u modelu ZB-100 PV) a tím, že model ZB-100PV umožňuje provádět záznam na zasunutou paměťovou kartu SDHC s kapacitou do 32 GB (ta ale není součástí dodávky). Záznam lze provádět jako snímky ve formátu JPEG (1280 x 1024 pixelů) nebo jako video ve formátu AVI (640 x 480 px). V obou případech je možné přímo na snímky nebo videa přikládat i informaci o datu a času, kdy byl záběr/záznam pořízen. To se může hodit pro další vyhodnocování.

Excel FotoOba dalekohledy s nočním viděním používají objektiv, umístěný vpředu mezi dvěma IR diodami, které slouží k přisvětlení scény v nočním režimu. Jak víte, oba přístroje se liší výkonem těchto diod, jejichž výkon lze podle okolních podmínek regulovat v sedmi stupních. Obraz pak sledujete na barevném displeji s poměrem stran 4:3 s rozlišením 320×240 pixelů, který je „utopen“ v pogumováním, které slouží pro přiložení k očím a zlepšuje pohled na displej oběma očima, pokud máte třeba slunce v zádech. Na displeji pak máte k dispozici slušný obraz v barvě při použití ve dne a je vyveden černobíle v případě použití v noci se zapnutými přisvětlovacími diodami. Přístroje jsou poháněny osmi AA bateriemi, kdy je doporučeno používat alkalické typy – pak dalekohled vydrží snímat až deset hodin v denním a osm hodin v nočním režimu. Jak jsme zjistili, tato doba je minimální, hodně totiž záleží na značce použitých alkalických baterií, v praxi dosáhla doba snímání od 10,5 až do 11,3 hodin v denním režimu. Použitý objektiv má úhel záběru 10° a velmi dobrou světelnost F1,7. Dalekohled je samozřejmě připraven i pro použití stativu, protože na spodní straně máte k dispozici stativový závit.

Doerr Night Vision ZB-100 PV detailOba přístroje se ovládají pomocí tlačítek na horní částí těla dalekohledu a tato tlačítka jsou velmi dobře přístupná a po několika minutách získáte praxi v jejich ovládání. Model ZB-100 PV má logicky tlačítek více, protože jsou tu tlačítka pro spuštění záznamu. S dalekohledem lze ve dne pozorovat obkety až do 400 metrů, v noci je dosah dohledu cca 100 metrů. Pomocí zmíněných tlačítek můžete aktivovat funkci dvojnásobného zoomu, která dokáže sledovaný objekt přiblížit. Celé tělo dalekohledu je pogumováno, takže se velmi dobře drží v rukou i v rukavicích a po celou dobu testování jsme měli dobrý pocit z toho, že nám dalekohled nemůže vyklouznout z ruky.

Přístroje mají rozměr 195x145x55 mm a jejich hmotnost v obou případech je těsně pod hranicí 700 g. Jejich použití je intuitivní, velmi chválíme pečlivé dílenské zpracování a povrchovou úpravu, sloužící k jistému a pevnému uchopení obou modelů do rukou.

Jedinou připomínku bychom snad mohli mít k použitému napájení. Deset hodin provozu ve dne a osm hodin v noci je sice dost, ale osm článků AA se při provozu prodraží. Proto bychom možná uvítali, kdyby výrobce přístroje vybavil dobíjecím akumulátorem. Není to výtka, je to jen nápad, i když baterie AA seženete v případě potřeby na každé non-stop otevřené benzinové stanici, ale v případě vybití akumulátoru by byl problém, kde třeba při nebo před zásahem jej rychle dobít, takže vlastně naši připomínku berte jen jako úvahu s tím, že výrobce možná nakonec použil to nejlepší možné řešení pro co nejsnadnější použití.

Autor: Milan Loucký

Související články

Leave a Comment