Data o vakcíně Pfizer-BioNTech COVID-19 ukradena

Hacked COVID-19

Na základě dříve hlášeného kybernetického útoku na Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) kyberzločinci vysypali na internet kompromitovaná data týkající se očkování proti COVID-19.

EMA je agentura Evropské unie odpovědná za hodnocení a dohled nad léčivými přípravky v EU, obdobně jako FDA v USA. V prosinci agentura zveřejnila, že hackeři pronikli na její server, a získali přístup k dokumentaci o vakcíně Pfizer a BioNTech. Konkrétně byly zpřístupněny některé dokumenty týkající se regulační žádosti kandidáta na vakcínu COVID-19, BNT162b2, který byl uložen na serveru EMA, což potvrdil mluvčí Pfizer.

EMA nezveřejnila podrobná specifika kybernetického útoku, včetně časového rámce, počátečního bodu narušení a toho, ke kterým konkrétním údajům v těchto regulačních předkládacích dokumentech bylo přistupováno. Ve své aktualizaci uvedla, že nadále upozorňuje „další subjekty a jednotlivce, jejichž dokumenty a osobní údaje mohly být předmětem neoprávněného přístupu.“

Sítě EMA však zůstávají plně funkční a harmonogramy týkající se hodnocení a schvalování vakcín COVID-19 nejsou ovlivněny, zdůraznila agentura. Vakcína BNT162b2 byla zavedena po celé Velké Británii a je v procesu schvalování a zavádění v dalších zemích. Za zmínku stojí, že společnosti Pfizer a BioNTech předložily žádosti o schválení vakcíny evropským regulačním orgánům pro drogy 1. prosince.

Zdroj: threatpost.com

Napsat komentář