Clearview AI byl odcizen celý seznam klientů

Clearview AI

Clearview AI, výrobce softwaru pro rozpoznávání obličeje vyvolal obavy o ochranu soukromí a uvedl, že ve středu došlo k narušení dat na jejich serverech. Ukradená data zahrnovala celý seznam zákazníků, počet vyhledávání, která tito zákazníci provedli a informace o tom, kolik účtů si každý zákazník vytvořil.

„Bezpečnost je nejvyšší prioritou Clearview,“ řekl Tor Ekeland, zástupce společnosti Clearview AI. „Naneštěstí jsou narušení a krádeže dat součástí života v 21. století. Naše servery nebyly nikdy přístupné. Opravili jsme vadu a pokračujeme v práci na posílení naší bezpečnosti.“

Společnost nespecifikovala chybu, která tento únik dat způsobila. Klienti Clearview jsou většinou orgány činné v trestním řízení, přičemž policejní oddělení v Torontu, Atlantě a na Floridě využívají tuto technologii. Společnost má databázi 3 miliard fotografií, které shromáždila z internetu, včetně webů jako YouTube, Facebook, Venmo a LinkedIn.

Zákonodárci jako Sen Ed Markey, demokrat z Massachusetts, prohlásil, že společnost představuje až moc velké riziko ohrožení soukromí. Tyto obavy vedly generálního prokurátora New Jersey k zákazu využívání Clearview AI policejními složkami v celém státě.

„Prohlášení společnosti Clearview o tom, že je bezpečnost jejich hlavní prioritou by bylo naprosto k smíchu, kdyby se nejednalo o neschopnost společnosti k zajištění informací ohrožujících soukromí veřejnosti,“ uvedl Markey ve svém prohlášení. „Jedná se o společnost jejímž hlavním cílem je sběr neuvěřitelně citlivých a osobních informací, a toto narušení bezpečnosti je dalším důkazem toho, že potencionální výhody technologie Clearview nepřevažují nad vážnými riziky v oblasti soukromí, které představuje.“

Technologičtí giganty jako Google, Facebook a Microsoft okamžitě zaslali do společnosti Clearview AI tzv. cease-and-desist dopisy, aby okamžitě smazali všechny obrázky uložené v jejich platformě.

Napsat komentář