Bezpečnostní rada státu (BRS) na včerejším jednání pověřila Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), aby spolu s partnerskými institucemi vypracoval věcný záměr zákona, který uvede do života mechanismus pro posuzování a omezování rizik spojených s dodavateli do 5G sítí. O přesné podobě mechanismu se nyní povedou debaty se zástupci soukromého a akademického sektoru.
„5G sítě se v budoucnu stanou páteří naší digitální ekonomiky a společnosti. Proto musí být od základu budovány jako bezpečné. Jedním z mechanismů jejich zabezpečení bude právě projednávaný materiál týkající se mechanismu pro posuzování a omezování rizik spojených s dodavateli do 5G sítí,“ vysvětluje ředitel NÚKIB Karel Řehka.
Bude se jednat o zavedení tzv. opatření SM03 ze Souboru opatření EU pro kybernetickou bezpečnost sítí 5G (tzv. EU 5G Toolbox), které členské státy EU přijaly loni v lednu. Kromě opatření týkajících se bezpečnosti dodavatelského řetězce Toolbox obsahuje i řadu dalších kroků, z nichž většinu již ČR plní.
Pro NÚKIB i další partnerské instituce (Ministerstvo vnitra, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo zahraničních věcí, Český telekomunikační úřad a zpravodajské služby) bude při tvorbě věcného záměru zákona klíčový i pohled soukromého a akademického sektoru. Problematika je pravidelně komunikována s partnery z řad operátorů a dalších relevantních institucí na setkání tzv. pracovní skupiny pro kybernetickou bezpečnost 5G Aliance. Tato pracovní skupina se schází pravidelně v průběhu celého roku a poslední setkání se uskutečnilo v úterý 19.10. 2021.
Představení věcného záměru zákona NÚKIB očekává nejpozději ve 4. kvartálu 2022.
Zdroj: NÚKIB
Obrázek: starline/Freepik
@RadekVyskovsky