Austrálie žaluje Facebook kvůli společnosti Cambridge Analytica

Cambridge Analytica

Australský hlídač ochrany osobních údajů se soudí s Facebookem, kvůli úniku dat společnosti Cambridge Analytica – z té se od roku 2018 stal globální skandál, který stál společnost miliardy dolarů, ale i přesto vedl pouze k tomu, že Facebook dostal pokutu FTC v hodnotě pouhých 5 miliard.

Pokud by Austrálie v procesu zvítězila, mohl by peněžitý trest narůst doslova exponenciálně. Australský zákon o ochraně osobních údajů stanovil ustanovení o uložení občanskoprávní pokuty až do výše 1 700 000 dolarů za porušení osobních údajů 311 074 lokálních uživatelů Facebooku z 86 milionů profilů uniklých ze společnosti Cambridge Analytica. Potencionální pokuta je tedy kolem 529 miliard dolarů (velmi vzdálených od pouhých 500 tisíc liber, které Facebooku dala k úhradě Velká Británie).

Ve svém prohlášení uvádí Australian Information Commisssioner (OAIC), že podal žalobu proti Facebooku u federálního soudu, podle kterého se společnost dopustila vážného nebo opakovaného narušení soukromí jeho uživatelů.

Žaloba tvrdí, že osobní údaje australských uživatelů byly zveřejněny v aplikaci This is Your Digital Life za jiným účelem, než ke kterému byly shromážděny, čímž došlo k porušení australského zákona o ochraně soukromí z roku 1988. Dále tvrdí, že data byla vystavena riziku tím, že byla předána společnosti Cambridge Analytica a zneužity k politickému profilování, a navíc předány třetím stranám.

This i Your Digital life byla aplikace vytvořená vývojářem aplikací s názvem GSR, který si najala společnost Cambridge Analytica za účelem získání a zpracování dat uživatelů Facebooku pro účely poltický mířené reklamy.

Události, z nichž žaloba vychází se odehrály na platformě Facebooku v období mezi březnem 2014 a květnem 2015, kdy byla uživatelská data zneužita společností GSR na základě smlouvy s Cambridge Analytica – která pracovala s politickými kampaněmi USA, včetně prezidentské kampaně Teda Cruze a nynějšího prezidenta Donalda Trumpa.

GSR byla vytvořena dvěma výzkumníky psychologie, Aleksandrem Koganem a Josephem Chancellorem.

Australská komisařka pro informace a komisař pro ochranu soukromí Angelene Falk v prohlášení uvedla: „Všechny subjekty působící v Austrálii musí být transparentní a odpovědné za to, jak nakládají s osobními údaji, v souladu se svými povinnostmi podle australského zákona o ochraně soukromí. Domníváme se, že design platformy Facebook způsobil, že uživatelé nemohli provádět přiměřený výběr a kontrolu nad tím, jak byly jejich osobní údaje zveřejněny. Výchozí nastavení Facebooku usnadnilo zveřejňování osobních údajů, včetně citlivých informací, na úkor soukromí. Tvrdíme, že tyto akce ponechaly osobní údaje přibližně 311 127 australských uživatelů Facebooku vystavených k prodeji a použití pro účely, včetně politického profilování, mimo očekávání uživatelů.“

Napsat komentář