Aplikace v Google Play ohroženy nebezpečnou zranitelností

Google Play Core Library

Check Point Research varuje před známou zranitelností CVE-2020-8913, která se stále ukrývá v mnoha aplikacích na Google Play. Hackeři mohou s její pomocí vkládat škodlivé kódy do zranitelných aplikací a špehovat uživatele nebo krást data a finance.

Výzkumný tým potvrdil, že oblíbené aplikace v obchodě Google Play jsou i nadále zranitelné a obsahují známou chybu CVE-2020-8913, takže stovky milionů uživatelů Androidu jsou v ohrožení. Útočníci mohou vložit škodlivý kód do zranitelných aplikací a získat přístup ke všem zdrojům hostitelské aplikace.

Zranitelnost souvisí s oblíbenou knihovnou Google Play Core, která vývojářům umožňuje zasílat aktualizace a moduly s novými funkcemi v rámci aplikace. Zneužití by útočníkům umožnilo přidat spustitelné moduly do aplikací využívajících tuto knihovnu a spustit v nich libovolný kód. Útočník, který má v zařízení oběti nainstalovanou aplikaci s malwarem, by mohl ukrást soukromé informace uživatelů, jako jsou přihlašovací údaje, hesla, finanční informace nebo zprávy.

Vývojáři musí okamžitě aktualizovat

Google vyhodnotil závažnost zranitelnosti jako 8,8 z 10 a vydal záplatu 6. dubna 2020. Vývojáři ovšem musí aktualizovanou knihovnu nahrát do svých aplikací. Check Point náhodně vybral několik velmi rozšířených aplikací a zjistil, že zranitelnost může stále ještě napáchat mnoho škod.

Zranitelné aplikace

V průběhu září používalo 13 % Google Play aplikací analyzovaných Check Pointem knihovnu Google Play Core a 8 % z těchto aplikací mělo i nadále zranitelnou verzi. Zranitelné jsou například:

  • Komunikační platforma Viber
  • Oblíbená cestovní aplikace Booking
  • Podniková aplikace Cisco Teams
  • Mapy a navigace Yango Pro (Taximeter), Moovit
  • Seznamovací aplikace Grindr, OKCupid, Bumble
  • Prohlížeč Edge
  • Užitečné nástroje Xrecorder, PowerDirector

Před zveřejněním analýzy Check Point informoval vývojáře aplikací o nutnosti aktualizovat knihovnu. Aplikace Viber a Booking byly po upozornění ihned opraveny.

Útok ve čtyřech krocích:

1. Uživatel nainstaluje škodlivou aplikaci.
2. Škodlivá aplikace zneužije aplikaci se zranitelnou verzí knihovny Google Play Core (GPC).
3. GPC zpracuje a načte škodlivý kód a spustí útok.
4. Hacker získá přistupovat ke všem zdrojům hostitelské aplikace.

Napsat komentář